Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trwa 7. Forum Dla Rodziny w Częstochowie. Rozmawiają o pieczy, domach zastępczych i opiece nad dziećmi

Facebook Twitter

W Częstochowie trwa 7. Forum Dla Rodziny. Uczestnicy rozmawiają o sytuacji dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych, a także o potrzebach i możliwościach wspierania rodzin zastępczych. Na wydarzenie zapraszają Stowarzyszenie Dla Rodziny, Urząd Miasta, Fundacja Polki Mogą Wszystko i UNICEF.

Forum Dla Rodziny w Częstochowie
Fot. facebook.com/CzCWR

Forum Dla Rodziny w Częstochowie. Trwa jego 7. edycja

Mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Fundacji Polki Mogą Wszystko:

Joanna Luberadzka-Gruca: Takim tematem, którym się w sposób szczególny w tym roku zajmujemy, to jest pozyskiwanie kandydatów na rodziców zastępczych. Jest to problem, który w tej chwili widać bardzo wyraźnie. Są takie miejsca, gdzie nie wykonywane są postanowienia sądu o umieszczeniu dziecka poza rodziną, bo po prostu nie ma miejsca, nie ma gdzie dziecka umieścić. Odbywa się bardzo wiele kampanii, ale jednak to wszystko ciągle za mało. I my chcemy na tej konferencji porozmawiać po pierwsze – jak pracować lepiej, powymieniać się doświadczeniami, a po drugie – w jaki sposób zachęcać ludzi, żeby znaleźli miejsce dla dziecka.

Problemów i wyzwań jest dużo

– mówią eksperci podczas tegorocznego częstochowskiego forum. Osoby, które decydują się na stworzenie domu dla dzieci w potrzebie, podejmują bardzo odpowiedzialną rolę.

Lidia Zeller: Jest rodzic zastępczy czy rodzice zastępczy i on, tak jak w każdej rodzinie, zajmuje się dziećmi. Poza tym dzieci przychodzą z ogromnym bagażem bardzo trudnych doświadczeń i myślę, że oczekiwania rodzin w tym zakresie są jeszcze większe niż to, co my organizatorzy możemy dać tym rodzinom. Tak więc mówię tutaj o takim mocnym wsparciu specjalistycznym, kolejki do specjalistów, takich jak neurolog, kardiolog, psychiatra. Owszem, my się staramy w tym pomagać, natomiast to nie jest takie łatwe. Kontakty z rodzinami biologicznymi, czasami niektórych rodziców zastępczych mogą w pewien sposób dystansować do tego, żeby zostać rodziną zastępczą.

– ocenia Lidia Zeller, prezes częstochowskiego Stowarzyszenia Dla Rodziny. Forum dotyczy też skutecznych kampanii, które wspierają rodzicielstwo zastępcze, zaangażowane osoby dzielą się podczas spotkania swoimi doświadczeniami i obserwacjami.

Marta Zmitrukiewicz: Stajemy przed dużymi wyzwaniami, czyli zmniejszającą się liczbą rodzin zastępczych, a zwiększającym się potrzebami miejsc w tych rodzinach zastępczych. Mierzymy się również ze słabą kondycją psychiczną dzieci i rodzin. To nie tylko rodzin zastępczych, ale również rodzin biologicznych, bo najbardziej zależy nam na tym, aby dziecko wychowało się w bezpiecznym środowisku. I tutaj właśnie partnersko analizowaliśmy, co można zrobić i z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć nam w najbliższych latach.

– powiedziała nam Marta Zmitrukiewicz, prezes Fundacji Dla Rozwoju. Szczególnie ważnym podczas Forum Dla Rodziny jest głos osób prowadzących domy dziecka i rodziny zastępcze.

Katarzyna Kossek: Główna instytucja, z którą ja współpracuję, jest to stowarzyszenie dla rodzin, ponieważ tam się faktycznie bardzo dużo dzieje. Jest to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, skoro my też współpracujemy jako rodziny zastępcza. Są to różne organizacje pozarządowe. Ja akurat mam przyjemność działać w Związku Dużych Rodzin 3+, koło Częstochowa, gdzie robimy bardzo dużo działań dla wszystkich rodzin, w tym właśnie dla rodzin zastępczych. Więc tych organizacji jest bardzo dużo. Jest to też sąd, gdzie czasami mamy trudności w sprawach i możemy przyjść i wiemy, że zostaniemy wysłuchani, pokierowani, jak to działa. Więc to jest pokrzepiające, że czasami nawet jak jest trudno, to mamy wsparcie z bardzo wielu stron

– dodaje Katarzyna Kossek, prowadząca rodzinny dom dziecka. Forum w Częstochowie jest też Ogólnopolskim Spotkaniem Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego pod hasłem „Kierunek Dziecko”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj