Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybory samorządowe 2024: Komisja wręczy nam trzy albo cztery karty do głosowania

Facebook Twitter

Wybory samorządowe 2024 - już w najbliższą niedziele, 7 kwietnia, pierwsza tura. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania.

Wybory samorządowe 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura już w niedzielę

Niebieski, żółty, różowy i szary – to kolory tła na kartach do głosowania w wyborach samorządowych, które odbędą w niedzielę, 7 kwietnia. Na tych drukach będziemy oddawali swoje głosy. W zależności od tego gdzie mieszkamy, od komisji otrzymamy trzy lub cztery odrębne karty do głosowania. Co ważne! Na każdej z nich zaznaczamy tylko jedno pole, przy jednym nazwisku! Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą koloru białego. Nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle.

Karty do głosowania będą w następujących kolorach: 

  • Różowe tło – wójt, burmistrz, prezydent
  • Szare tło – Rada gminy
  • Żółte tło – Rada powiatu
  • Niebieskie tło – Sejmik województwa

W przypadku miast na prawach powiatu takich jak Rybnik, Żory i Jastrzębie wyborcy w komisjach wyborczych otrzymają trzy karty do głosowania – kolor różowy (prezydent), kolor szary (Rada Miasta, Rada Gminy) oraz w kolorze niebieskim (Sejmik). W przypadku miast na prawach powiatu zabraknie kart do głosowania na Radę Powiatu. To oznacza, że w Rybniku wyborca otrzyma trzy karty, ale już w gminie powiatu rybnickiego, czyli na przykład w Czerwionce-Leszczynach czy Gaszowicach dojdzie jeszcze jedna karta – koloru żółtego do wskazania swojego kandydata do Rady Powiatu. Żółte karty otrzymają także mieszkańcy gmin wchodzących w skład powiatów: cieszyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego., gliwickiego.

Wybory samorządowe 2024: jak głosujemy?

Różowe tło. Wójt, burmistrz, prezydent
Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajduje się skrót nazwy komitetu wyborczego kandydata, a niekiedy symbol graficzny komitetu – o ile ma on taki symbol. Głosujemy poprzez postawienie znaku „x” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak „x” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Na karcie do głosowania może być również nazwisko tylko jednego kandydata. Będzie tak np., gdy w danej miejscowości czy gminie nie zgłosi się drugi kandydat, gdy drugi wycofa swoją kandydaturę albo utraci prawo wyborcze.

W takim przypadku głosujemy, stawiając „x” w kratce oznaczonej słowem „tak”, jeżeli jesteśmy za wyborem kandydata, albo w kratce oznaczonej symbolem „nie”, jeżeli jesteśmy przeciw. Jeżeli kandydat nie uzyska więcej niż połowy ważnych głosów na „tak”, wójta, burmistrza lub prezydenta wybierze rada gminy.

Szare tło. Rada gminy
W przypadku wyborów do rady gminy, tło na karcie do głosowania będzie szare. Inny układ ma karta do głosowania w gminach do 20 tys. mieszkańców, a inny w tych powyżej 20 tys. osób. W wyborach do rad gmin do 20 tysięcy mieszkańców radnych wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych, a w tych gminach do Rady Gminy wchodzi 15 wskazanych w 15 okręgach radnych.

W przypadku gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców wybory są proporcjonalne, a okręgi wielomandatowe. W każdym okręgu wybieramy od 5 do 8 radnych. W dużych miastach w danym okręgu do podziału jest od 5 do nawet 10 mandatów.

Aby oddać głos, należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postaw znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. W obu przypadkach głosujemy tylko na jedną osobę!

Karta do głosowania w gminach do 20 tys. mieszkańców FOT. PKW

Karta do głosowania w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców FOT. PKW

Żółte tło. Rada powiatu
Karta do głosowania do rady powiatu ma kolor żółty. W przypadku głosowania do rady powiatu także należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postawić znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

W każdym okręgu wybiera się od 3 do 10 radnych. W wyborach obowiązuje system proporcjonalny i 5 procentowy próg wyborczy. Wyborca skreśla wyłącznie jedno nazwisko, niezależnie od tego ilu mandatów jest do obsadzenia.

W miastach na prawie powiatu (np. Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój) nie wybieramy rady powiatu, a jedynie radę miejską. W takim przypadku w lokalu wyborczym otrzymamy 3 karty do głosowania (na włodarza, do rady miejskiej i sejmiku województwa).

Niebieskie tło. Sejmik
Głosy na kandydatów do sejmiku województwa oddamy na karcie w kolorze niebieskim. W tym przypadku także wyborcy przysługuje jeden głos, wskazujemy jedno nazwisko swojego kandydata, niezależnie od tego ile mandatów do sejmiku jest do obsadzenia w danym okręgu wyborczym. Okręgi wyborcze różnią się między sobą ilością mandatów do rozdysponowania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024