Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Festiwal Jednego Filmu, czyli o ważnych problemach w ACKiS-ie w Częstochowie

Facebook Twitter

Festiwal Jednego Filmu to znany już u nas pomysł, który doczekał się w Częstochowie nowej edycji. Przygotowywany jest w ramach działań Kampanii Na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa.

Festiwal Jednego Filmu
fot.pixabay

Festiwal Jednego Filmu

Najpierw młodzież obejrzała film „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, a potem dzięki rozmowie ze specjalistami dowiedziała się, gdzie można uzyskać pomoc w razie problemów, jakie pojawiają się w rodzinach. Jak ten system działa w naszym mieście?

Izabela Krasiejko: Najpierw uruchamiany system wsparcia rodziny, czyli taka rodzina może być skierowana do asystentury rodziny. Jeżeli rodzice nie chcieliby skorzystać z asystentury, a dalej  mielibyśmy sytuacje, że w domu zachodzą zdarzenia, które mogłyby być szkodliwe dla dziecka, to szkoła może poinformować OPS, jak również sąd czy policję. To nie jest tak, że zaraz na drugi dzień dzieci są odbierane, chyba że faktycznie to krzywdzenie ma miejsce i dziecko faktycznie będzie miało ślady.

Mówi Izabela Krasiejko z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Filmy prezentowane młodzieży w tym projekcie są tylko pretekstem do podejmowania niełatwych tematów i zwrócenia uwagi na codzienne problemy rodzin. Kampania na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa ma zwrócić uwagę na problem traktowania dzieci przedmiotowo, z nieuświadomioną przemocą:

Zbigniew Matyszczak: Na pewno to, co pokazał w filmie ”Obce niebo” Dariusz Gajewski, jest nawiązaniem do ostatnich wydarzeń, do ustawy Kamilka. To, co jest bardzo ważne, to jacy ludzie pracują w tych instytucjach, które mają dbać o dobro dziecka, czy to są ludzie obdarzeni empatią, czy to są ludzie, którzy podjęli tę pracę, bo nie mieli innych propozycji, ale to mamy w każdym zawodzie i każda profesja przyjmuje takich ludzi w swoje grono.

Mówi Zbigniew Matyszczak, koordynator kampanii na rzecz pogodnego dzieciństwa w Częstochowie. Ważne społeczne tematy poruszane na filmowym ekranie podejmował też w rozmowie z uczestnikami zaproszony reżyser – Dariusz Gajewski.

Dariusz Gajewski: Też im pokazuję skomplikowaną sytuację, w której wszyscy chcą dla dziecka dobrze, a nie wychodzi to najlepiej. Szczerze mówiąc, chciałem powiedzieć, że bardzo dużo zależy od nich samych, tzn. budowanie relacji również z rodzicami i takie poczucie szczęścia w dużej mierze zależy od ich aktywności, od tego, co robią. Być może ten film w jakimś sensie też jest o tym, że nie należy powierzać własnego szczęścia innym.

Mówił reżyser Dariusz Gajewski. Z zaproszonym gościem dyskutowała po filmowej projekcji częstochowska młodzież. W ramach Festiwalu Jednego Filmu pokazywano też w Częstochowie filmy: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” czy „Pręgi”, a z widzami spotkała się wówczas Magdalena Piekorz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj