Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przed końcem roku ma być gotowa koncepcja zagospodarowania przełomu Warty. Ekolodzy alarmują

Facebook Twitter

Po skromnych społecznych konsultacjach, na koniec listopada ma być gotowa opracowywana koncepcja zagospodarowania parku - Doliny Warty. Miasto nie wycofuje się z pomysłu przeobrażeń na tym dzikim i cennym przyrodniczo terenie Mirowa.

W sprawie od kilku miesięcy alarmowały wszystkie lokalne organizacje proekologiczne.

Hubert Pietrzak: Zwracam się z apelem. Każdy, kto czuje w sercu Jurę Krakowsko – Częstochowską, szczególnie ten odcinek częstochowski, nad Wartą, powinien powiedzieć co o tym myśli i przyglądać się co chcą tam zrobić, bo drodzy Państwo, jeżeli to prześpimy, to obudzimy się w momencie, kiedy ciężki sprzęt wjedzie na tereny o wysokiej atrakcyjności turystycznej ale przede wszystkim przyrodniczej. Dla przyszłych pokoleń nic nie zostanie. Zostanie beton.

– mówił Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Zakres prac planowanych na obszarze Mirowa nad Wartą ma objąć obszar od ul. Srebrnej do okolicy Skały Balika. Działacze społeczni pseudoekologiczną inwestycją chcieli zainteresować jak największe grono częstochowian:

Dawid Sztajner: Jestem po rozmowie m.in. z Prezydentem. Mieliśmy taką rozmowę umówioną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i muszę z przykrością stwierdzić, że raczej argumenty mieszkańców, argumenty stowarzyszeń i wszelakich częstochowskich organizacji do urzędników częstochowskich nie docierają. Ciężar prac w myśli włodarzy ma być osadzony na Mirowie. Warto byłoby te 40 milionów zainwestować mądrzej.

– dodaje Dawid Sztajner z inicjatywy Bulwary w Częstochowie. Termin zakończenia całości prac objętych umową ma upływać 29 listopada tego roku. Po opracowaniu koncepcji miasto chce pozyskać środki unijne na realizację przedsięwzięcia w kolejnych latach.

Hubert Pietrzak: Wspólnie sprzeciwiają się, nie tylko Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Częstochowie, częstochowski Alarm Smogowy, ale szereg innych organizacji pozarządowych. Nie nawet jednej organizacji, która przyklasnęłaby tego typu pomysłom jak zabudowa odcinka Warty.

– dodawał w rozmowie Mariusza Osyry – Hubert Pietrzak. W obronę przełomów Warty na Mirowie zaangażował się też obok Alarmu Smogowego, częstochowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Fundacja Rething oraz inne organizacje działające na rzecz ochrony środowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj