Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Stowarzyszenie Dla Rodziny: rodzina wspierająca, to też bardzo cenna pomoc

Facebook Twitter

Brak odpowiedniej liczby rodzin zastępczych, w sytuacji coraz większych potrzeb, to kłopot ogólnokrajowy. Częstochowa nie jest tu wyjątkiem. Wracamy do tematu, bo Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny zachęca do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby się podjąć takiego odpowiedzialnego zadania.

stowarzyszenie dla rodziny Potrzebne rodziny zastępcze w Częstochowie. Stowarzyszenie dla Rodziny zachęca do zgłoszeń
fot. pixabay.com

Stowarzyszenie Dla Rodziny

Co ważne można również zostać „rodziną wspierającą”. To równie cenna inicjatywa dla potrzebujących dzieci:

Klaudia Jabłońska: Rodziny wspierające to takie osoby, które są w najbliższym otoczeniu rodzin, które przeżywają trudności w prowadzeniu gospodarstwa domowego, czy w takiej sferze rodzicielstwa. Bywa, że są to rodziny właśnie wielodzietne, więc ta uwaga musi być mocno skupiona na poszczególne dziecko i adekwatnie do jego wieku. Wobec tego, jeśli jest sąsiad, krewny, jakiś dalszy znajomy, który ma taką chęć pomocy, wsparcia, dzielenia się swoją wiedzą z zakresu wychowywania, może zostać taką rodziną wspierającą.

fot.fb/Stowarzyszenie Dla Rodziny

Co należy zrobić, aby zostać rodziną wspierającą?

Sylwia Pawlik: Zapraszamy tutaj do nas do Stowarzyszenia, żeby udzielić Państwu konkretnych informacji. Natomiast istotne jest to, że osoby, które chciałyby mieć taką funkcję, czy to sąsiedzi, czy dziadkowie, czy inni krewni takiej naszej rodziny, powinny spełnić pewne wymagania. Na pewno nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo, nie mogą być pozbawione władzy rodzicielskiej, czy też władza rodzicielska takim osobom nigdy nie została ograniczona ani zawieszona, wypełniają obowiązek alimentacyjny i nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych.

W Częstochowie ciągle poszukiwane są rodziny zastępcze, zawodowe albo niezawodowe, do tego rodziny wspierające i osoby, które zdecydują się na pomoc w ramach pieczy zastępczej. Trafiają do nich dzieci w sytuacjach, gdy rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki oraz wychowania. Rola rodziny wspierającej jest bardzo dla nich ważna:

Klaudia Jabłońska: Pomaga organizować tym rodzicom czas dla dzieci, zabierać na jakieś wyjścia, spacery, być takim niespokrewnionym członkiem rodziny. Rodzina wspierająca, rodzina biologiczna i asystent rodziny działają w takiej kooperacji i właśnie ta rodzina wspierająca, kiedy działa wspólnie z asystentem, może bardzo dużo zdziałać pozytywnego. Mogą te wizyty odbywać się również jednocześnie, wtedy asystent rodziny ma czas na taką pedagogizację, ma wsparcie merytoryczne z rodziną, a rodziną wspierającą może w tym czasie zorganizować dzieciom czas.

 

Dodaje asystent Klaudia Jabłońska ze Stowarzyszenia Dla Rodziny. Wszelkie wątpliwości rozwiać pomogą fachowcy w siedzibie stowarzyszenia, którzy służą informacją przy ul. Sułkowskiego 9.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj