Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Ślisko po nocnych przymrozkach

Facebook Twitter

Warunki na szlakach w Beskidach są trudne po nocnych i porannych przymrozkach. Goprowcy z beskidzkiej stacji w Szczyrku informują, że szlaki są oblodzone, a w niższych partiach, gdzie śnieg topniał, występuje czysty lód. Aby bezpiecznie poruszać się po górach, zaleca się korzystanie z raczków. Najpopularniejsze szlaki, prowadzące do schronisk, są przetarte.

warunki na szlakach w Beskidach ferie w beskidach Warunki w Beskidach

Trudne warunki na szlakach w Beskidach

W środę (14.02.) rano temperatura powyżej 1200 m n.p.m. wynosiła -5 stopni C, natomiast w dolinach oscylowała wokół 0 stopni. Goprowcy podają, że pokrywa śniegu na Markowych Szczawinach wynosi 82 cm, a na Hali Miziowej 90 cm. Na partiach szczytowych Babiej Góry leży 120 cm śniegu. Tam obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, ale jest ono niskie i występuje głównie na stromych stokach, żlebach i miejscach za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu.

Jednym z zamkniętych do odwołania szlaków jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. Jest to najtrudniejszy szlak w Beskidach, jednokierunkowy i podejściowy.

Turyści, którzy planują wycieczki w góry, muszą być odpowiednio przygotowani. Ważne jest ciepłe ubranie, zwłaszcza odpowiednie obuwie. Niezbędne jest również zabranie zapasu ciepłych płynów. Oprócz tego, turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” oraz powerbank. Ze względu na wcześnie zapadający zmrok, warto zabrać ze sobą latarkę.

W przypadku wypadku, można wezwać pomoc dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

źródło: PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj