Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Teatr Mickiewicza: Miasto chce zlikwidować bariery architektoniczne w obiekcie

Facebook Twitter

Teatr im. Adama Mickiewicza ma likwidować istniejące bariery architektoniczne. W projekcie przyszłorocznego miejskiego budżetu doczekał się kwoty zapisanej na planowaną modernizację.

Teatr Mickiewicza
fot. FB/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Teatr Mickiewicza – bariery architektoniczne mają zniknąć do 2025 roku

Będzie można bez przeszkód dostać się do wejścia, a przede wszystkim na scenę główną na wyższych kondygnacjach.

Magdalena Woch: To jest niezwykle ważne, bo jest to po pierwsze wymagane ustawowo, ale oczywiście ustawy ustawami, życie życiem. To jest najważniejsze. Widz dla nas w teatrze zawsze był, będzie, jest najważniejszy. A faktycznie teatr nigdy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale też do potrzeb osób starszych nie był dostosowany. Mamy tu kilka pięter, więc żeby wdrapać się na scenę dużą, faktycznie tych schodów pokonać trzeba dosyć znaczną ilość. Brak windy, podnośników spowodował, że osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale też osoby starsze po prostu nie mogły z naszej oferty kulturalnej w pełni korzystać.

O likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych mówi Magdalena Woch, p.o. dyrektora częstochowskiego teatru. Jak dodaje, zapowiadana modernizacja pozwoli otworzyć się placówce na każdego widza.

Magdalena Woch: W teatrze znajdzie się winda, która umożliwi widzowi dostanie się na wszystkie kondygnacje teatru, począwszy od sceny kameralnej znajdującej się na parterze do balkonu nad sceną główną. Znajdą się również podnośniki, które umożliwią widzowi na wózku inwalidzkim wjechanie na poziom sceny kameralnej. Z tego co mi wiadomo, dokumentacją budowlaną uwzględni również wejście do samego teatru, bo faktycznie obecnie osoba na wózku inwalidzkim nie wjedzie nawet na poziom kas teatralnych.

Zgodnie z przygotowywaną dokumentacją projektową powstanie wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami czy osób starszych. Być może wreszcie pojawi się platforma, która ułatwi dostanie się, przede wszystkim, do głównych drzwi tej instytucji.

Włodzimierz Tutaj: Zostało zaplanowane 2 miliony złotych na likwidację barier architektonicznych w teatrze imienia Adama Mickiewicza. Oczywiście w projekcie budżetu miasta na przyszły rok mogą jeszcze nastąpić zmiany. Natomiast plan Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych jest taki, żeby te prace rozpocząć w 2024, a zakończyć w 2025 roku. Najpierw musi nastąpić uzupełnienie i aktualizacja dokumentacji inwestycji, a następnie faza realizacji.

Dodaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy. W planach przyszłorocznych inwestycji miejskich, jest też projekt likwidacji barier architektonicznych w głównej siedzibie Biblioteki Publicznej.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj