Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bariery architektoniczne w budynkach miejskich. Wiele zmieniono, sporo jeszcze do roboty

Facebook Twitter

Pokonujemy dalsze trudności i likwidujemy bariery architektoniczne w instytucjach publicznych. Jak zapowiada społeczny rzecznik do spraw osób z niepełnosprawnością w Częstochowie, nie tylko łatwiej można dotrzeć do USC.

Bariery architektoniczne
Tomasz Tyl

Bariery architektoniczne – ogromny problem niepełnosprawnych i seniorów

Wkrótce poprawi się sytuacja w teatrze, bibliotece, a kolejne udogodnienia zyskają też częstochowskie szkoły.

Tomasz Tyl: Niebawem również Szkoła Specjalna 23 będzie miała nową windę i w Teatrze Miejskim. To będzie długofalowa inwestycja i bibliotece miejskiej w siedzibie głównej. W teatrze jest większy problem, gdyż w teatrze planujemy windę. To będzie dokładnie winda w środku, która będzie dojeżdżała i na balkon, i na poziom widowni. Od windy do poziomu zero platforma, która będzie wyjeżdżała na górę. Podobna platforma działa w budynku wodociągów częstochowskich. Trzeba zainwestować kilka milionów. Część tych pieniędzy już jest zapisana praktycznie w przyszłorocznym budżecie.

Powiedział w naszej redakcji społeczny rzecznik niepełnosprawnych Tomasz Tyl, na co dzień częstochowski radny. 2 mln złotych zaproponowane w projekcie budżetu miasta na 2024 rok powinno pozwolić na rozpoczęcie tych zadań. Ułatwienia pojawią się też dla czytelników w Bibliotece Publicznej.

Radio Jura: Jakiego rozwiązania może doczekać się główna siedziba biblioteki?

Tomasz Tyl: Tam będzie winda i będziemy od poziomu zero wjeżdżać do windy.

Tomasz Tyl: Dobudowana zostanie od podwórka?

Tomasz Tyl: Tak. W przyszłym roku zaczynamy budowę. Myślę, że te problemy, które jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej w naszym mieście, praktycznie po tych inwestycjach, które teraz będą prowadzone, nie będzie już takiego problemu i ten etap modernizacji budynków zakończymy w mieście. Natomiast z pewnością problem jest w budynkach wielo kondygnacjacyjnych.

Jak zapowiada miasto, plany są też takie, by ułatwić częstochowianom codzienne funkcjonowanie. Sporo budynków zasobu miejskiego ma wiele lat i nie zostały zaplanowane z rozwiązaniami dla starszych czy niepełnosprawnych.

Tomasz Tyl: Jako rzecznik będę nakłaniał prezydenta, żeby pomalutku się temu tematowi w mieście przyjrzeć. Podobnie zresztą jak i budynki 4-piętrowce. Na trzecim i na czwartym piętrze w budynkach czteropiętrowych, to są tzw. niewolnicy trzecich i czwartych pięter. To są osoby nie tylko z niepełnosprawnościami, ale również to są osoby starsze, schorowane, którym powinniśmy pomóc.

Powiedział Radiu Jura – radny Tomasz Tyl. Rozmawiał z nim Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj