Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Skala wojewódzkiej pomocy finansowej dla wojewódzkiego szpitala na Parkitce

Facebook Twitter

Szpitale w Częstochowie i regionie, ale też w całej Polsce, borykają się ciągle z problemami finansowymi. Zwykle obok zadłużenia ostatnich lat, problemem pozostaje niedoszacowanie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Skala wojewódzkiej pomocy finansowej
fot.fb/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Skala wojewódzkiej pomocy finansowej dla wojewódzkiego szpitala na Parkitce

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, m.in. na podstawie kontraktów z NFZ.

Beata Kuchta: Sytuacja szpitala jest stabilna. Myślę, że współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia była dobra i jest dobra. Zabezpieczamy populację około miliona osób, co wiąże się z dużą ilością nadwykonań. Nadwykoniania naszego szpitala są na poziomie 22,5 miliona złotych i na te nadwykonania oczekujemy. Za rok ubiegły współpraca z NFZ zakończyła się wypłacaniem wszystkich nadwykonań, Więc są to dla nas dodatkowe środki, które pozwalają nam zarówno utrzymać bieżące funkcjonowanie szpitala, ale też po części dokładać wkład własny do inwestycji, które realizowaliśmy.

Mówiła Beata Kuchta – zastępczyni dyrektora ds. ekonomicznych wojewódzkiej lecznicy.

fot.czestochowa.pl

Jednocześnie władze Województwa Śląskiego podsumowały wsparcie, jakie zostało udzielone szpitalowi na Parkitce przez ostatnie 5 lat. Dzięki niemu placówka mogła tym czasie lepiej przygotować się m.in. do walki z covidem:

Jakub Chełstowski: Szpital miał potężne problemy finansowe, potężne zadłużenie. Udzieliliśmy jako Urząd Marszałkowski pożyczek, jak sięgam pamięcią około 15 do 20 mln zł, z czego lwia część została umorzona, a więc na dzień dobry trzeba zadbać o to, żeby zachować płynność finansową szpitala, bo to było też bardzo gorąco w tym początkowym okresie. W momencie, kiedy ta gospodarka finansowa została ustabilizowana, mogliśmy przejść do inwestycji i jak sobie to liczyliśmy, to ponad 80 milionów złotych z samego budżetu województwa do końca tego roku zostanie przepracowane na inwestycje.

fot.czestochowa.pl

Podsumował dla nas Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Dzięki funduszom wojewódzkim szpital mógł wyposażać swoje oddziały w nowoczesny sprzęt, remontować je i poprawić ogólną sytuację lecznicy:

Jakub Chełstowski: Od strony dofinansowania to wychodzi prawie 30 mln złotych, jeżeli chodzi o dofinansowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego, który tymi środkami zarządza. Jeżeli na to popatrzymy na całość jako na kieszeń na wkład własny do projektów, to budżet województwa też dokładał, więc tak globalnie to jest 45 mln złotych, tu 80, do tego damy 20 milionów na pożyczki, to jest prawie 145 mln złotych, które zostały tutaj do szpitala przekazane na inwestycje i dzięki temu jakość leczenia naprawdę wzrosła, a przede wszystkim płynność finansowa.

fot.czestochowa.pl

O konkretnych pieniądzach dla częstochowskiego szpitala z Parkitki mówił Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024