Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dalej z karetką typu N dla noworodków? Wciąż Parkitka nie ma takiego ambulansu

Facebook Twitter

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nie ma już od dłuższego czasu kontraktu z NFZ na karetkę neonatologiczną dla noworodków w swoich zasobach. Czy taki ambulans do miasta wróci?

Parkitka, ambulans, Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie

Parkitka nie ma kontraktu z NFZ na karetkę neonatologiczną

Lekarze korzystają w tym zakresie z pojazdów specjalistycznych placówki katowickiej, w razie pilnych kursów też z karetki z Zabrza i Chorzowa. Czy to wystarczy aby zapewnić opiekę małym pacjentom? Pytaliśmy rzecznik lecznicy.

Agnieszka Sanojca: W zasadzie na każdą prośbę z naszej strony kartki są wysyłane natychmiast. Jak twierdzą kierownicy zarówno OIOM jak i oddziału neonatologicznego naszego szpitala, karetki przyjeżdżają od razu po zgłoszeniu przez nich takiego zapotrzebowania. Ale warto tutaj dodać, że to zapotrzebowanie nie jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego, że oddział OIOM potrzebował w tym roku karetki dwukrotnie, a oddział neonatologii korzysta z karetek typu N 2-3 razy w miesiącu. W przeważającej większości są to przejazdy planowane.

Jak mówi Agnieszka Sanojca, rzecznik wojewódzkiego szpitala w Częstochowie, nie ma problemów z brakiem odpowiedniego ambulansu do przewozu noworodków. Dlaczego szpital nie ma już swojej karetki? Jeszcze 3 lata temu taka umowa z funduszem zdrowia obowiązywała:

Agnieszka Sanojca: Kontrakt taki został podpisany w roku 2018, w roku 2020 po kontroli ze strony NFZ, kiedy okazało się, że kontrakt nie był realizowany w sposób ciągły, decyzją poprzedniej dyrekcji kontrakt został rozwiązany. Dlaczego nie był realizowany? Dlatego, że nie było możliwości zapewnienia pełnej obsługi personelu medycznego, a karetka, która z założenia ma być do dyspozycji 24 godziny na dobę, ponieważ nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla noworodków danego szpitala, ale również w danym regionie, musi mieć pełną obsadę przez 24 godziny.

Na zabiegi planowane do innych jednostek leczniczych karetki dowożą najmniejszych pacjentów zgodnie z wyznaczonymi terminami i nadal tak będzie.

Transportu nie może zabraknąć

– wyjaśnia szpital.

System w tym zakresie działa…

Agnieszka Sanojca: Lekarze mają uzgodnione zabiegi bądź konsultacje dla danego pacjenta w innych podmiotach leczniczych. Wymaga to transportu, wtedy ten transport jest ustalany i oczywiście wtedy on jest realizowane zgodnie z datą i godziną, na którą został zamówiony. Także absolutnie brak w tej chwili karetki typu N w Szpitalu Wojewódzkim w Częstochowie nie stanowi podstawy do tego, żeby twierdzić, że transport mógłby być realizowany z jakimś opóźnieniem. Zarząd szpitala będzie analizował ten temat i będzie zastanawiał się nad możliwością podjęcia rozmów z NFZ o przywróceniu tego kontraktu i o realizowaniu transportów karetką typu N

– wyjaśniała nam rzecznik szpitala na Parkitce – Agnieszka Sanojca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj