Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Roczny monitoring efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na Śląsku

Facebook Twitter

Rozpoczął się roczny monitoring energetyczny w 27 budynkach użyteczności publicznej na Śląsku. Projekt, będący częścią programu "Śląskie. Przywracamy błękit", ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie oddziaływania środowiskowego tych obiektów.

monitoring efektywności energetycznej Smog w Częstochowie

Monitoring efektywności energetycznej

Za realizację monitoringu odpowiada zespół z Politechniki Śląskiej, który ma nadzieję na osiągnięcie neutralności klimatycznej przez badane budynki.

Analiza ankiet przeprowadzonych w ponad 150 budynkach użyteczności publicznej pozwoliła wyselekcjonować 27 obiektów, w których rozpoczęto monitoring. Dzięki montażowi specjalistycznych urządzeń pomiarowych, naukowcy będą monitorować m.in. zużycie energii elektrycznej, ciepła oraz emisję substancji szkodliwych. Po roku planowane jest zaproponowanie nowych systemów energetycznych, które przyczynią się do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez badane budynki.

Kolejnym etapem po analizie wyników monitoringu będzie demonstracyjna implementacja proponowanych rozwiązań w wybranych 5 budynkach

Prof. Andrzej Szlęk z Politechniki Śląskiej podkreśla, że celem projektu jest zdobycie doświadczenia w osiąganiu neutralności klimatycznej w budynkach użyteczności publicznej przy akceptowalnych kosztach.

Pierwsze pomiary z monitoringu już zwróciły uwagę naukowców na stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach, które w niektórych przypadkach znacząco przekracza dopuszczalne normy. Wysokie stężenie CO2 może prowadzić m.in. do senności i zmęczenia osób przebywających w budynkach. Warto podkreślić, że wszystkie pomiary są dostępne online, co pozwala na śledzenie postępów projektu i wykorzystanie zebranych danych również w dydaktyce.

Monitoring efektywności energetycznej online

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj