Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Smog w Częstochowie i w regionie. Fatalna jakość powietrza

Facebook Twitter

Smog w Częstochowie i okolicy. Dostaliście alert RCB? Lepiej w najbliższych dniach ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu.

monitoring efektywności energetycznej Smog w Częstochowie

Uwaga mieszkańcy – jest smog w Częstochowie, a i prognozy nie wyglądają najlepiej. Przy mroźnej i bezwietrznej pogodzie problem się nasila, a eksperci radzą aby do minimum ograniczyć aktywność na zewnątrz. Jakość powietrza na obszarze miasta Częstochowa i powiatu ze względu na poziom pyłu zawieszonego stanowi zagrożenie dla zdrowia osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Specjalny alert wydało z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. O zjawisku mówi nam Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego:

Hubert Pietrzak: Generalnie jeżeli chodzi o Częstochowę cały czas są dni smogowe. Możemy z pewnością powiedzieć, że jak najbardziej, czego doświadczamy najbardziej po Nowym Roku. Te stężenie były na tyle duże, że i my jako Częstochowski Alarm Smogowy dawaliśmy ostrzeżenia dla regionu jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w którego ramach działa taka sekcja zajmująca się typowo powietrzem.

W godzinach wieczornych stężenia zanieczyszczeń będą się jeszcze zwiększać, jakość powietrza nad Częstochową zmienia się w tym czasie ze złej do bardzo złej, informuje Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Zadaliśmy też zasadnicze pytanie: skąd bierze się zabójczy smog?

Hubert Pietrzak: To są emisje pochodzące z tych starych źródeł ciepła. Nie z samochodów i nie z jakiś innych emisji, tylko właśnie to jest to. Jeżeli na tym froncie nie wykonuje się ruchów takich, żeby jak najwięcej udzielić dotacji dla mieszkańców często wymagających tych dotacji, pomocy finansowej szczególnie w tych trudnych czasach, to nie oczekujmy jakiś super efektów.

Na występujący smog równie duży wpływ jak ogrzewanie domów i mieszkań, mają też niekorzystne warunki klimatyczne i meteorologiczne, informuje Inspekcja Ochrony Środowiska.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj