Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Smogowy dron w Częstochowie posłuży do kontroli palenisk

Facebook Twitter

Smogowy dron wkrótce będzie już wykorzystywany do analizy spalin wydobywających się z kominów. Jak działa urządzenie? Sprawdzamy!

Smogowy dron
Fot. czestochowa.pl

Smogowy dron w Częstochowie posłuży do kontroli palenisk

Na Placu Biegańskiego miasto pokazowo zaprezentowało smogowy dron, który wkrótce będzie już wykorzystywany. Chodzi o kontrole domowych palenisk w okresie kiedy walczymy w Częstochowie ze smogiem. Urządzenie wesprze w tych działaniach Straż Miejską. Samorząd kupił nowego drona aby wyeliminować sytuacje, gdy palimy w kotłowniach odpadami. O tym jak będzie wyglądała taka procedura, mówi Artur Wojciechowski ze Straży Miejskiej w Częstochowie:

Artur Wojciechowski: Jeżeli będzie to zgłoszenie od mieszkańców, czyli z lokalizacją konkretnej posesji podjadę i zrobią pomiary spalania tego dymu który się wydobywa z komina, podejdą do właściciela tej nieruchomości, przeprowadzą kontrole kotłowni, pieca. Sprawdzamy czym palił, okazuje się, że spala np. węgiel, który jest dozwolony, a mimo to obok pieca mogą leżeć różnego rodzaju paliwa niedozwolone – to też jest wykroczenie. Wówczas ponosi konsekwencje w postępowaniu mandatowym, wysokość mandatu jest do 500 zł.

Częstochowski samorząd będzie jeszcze skuteczniej walczył ze smogiem, zapowiadają władze mieście. Kontrole dotrą do wszystkich dzielnic, obok rutynowych codziennych działań dron pojawi się tam gdzie lokalizacje wskażą sami mieszkańcy…

Andrzej Szczerba: Wprowadzamy nowe urządzenia, które w sposób selektywny, w sposób właściwy, to znaczy nie podlegający kwestionowaniu wyników tych badań, będą nam pokazywać, czy w danych lokalizacjach są spalane odpady. W tym urządzeniu znajdują się detektory substancji, które są charakterystyczne dla określonych odpadów i strażnik miejski, który obsługuje to urządzenie, odczytuje stężenia tych substancji i jest w stanie określić, jakie odpady w danej chwili zostały wrzucone do tego pieca.

Fot. czestochowa.pl

Mówi Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta. Dron został wyposażony w eko detektor pozwalający sprawdzić skład spalin z komina. Oznaczy więc podczas przelotu nad posesją czy właściciele nie spalają śmieci. To nie jedyny sposób, dzięki któremu samorząd będzie chciał poprawić stan jakości powietrza w Częstochowie…

Andrzej Szczerba: Będziemy prowadzić tak jak co roku dotacje na wymianę źródeł ciepła. Za chwilę taki program uruchomimy, będzie informacja o tym. Robimy szeroką akcję związaną ze słoneczną gminą, czyli dla osób, które już mają fotowoltaikę, założenie magazynów energii, żeby efektywnie korzystać z tej fotowoltaiki, a dla osób, które nie mają, to możliwość założenia na swoich nieruchomościach, fotowoltaiki albo pomp ciepła. Także te wszystkie działania, które realizujemy w chwili obecnej intensywnie i skokowo poprawią jakość powietrza w Częstochowie.

Dodaje częstochowski naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w magistracie. Zakup dofinansowano kwotą 105 tys. zł z wojewódzkich środków w ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj