Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przedstawiciele kierunków artystycznych w Częstochowie, o wyzwaniach na uczelniach w kraju

Facebook Twitter

Za nami Ogólnopolska Konferencja Kierunków Artystycznych. Częstochowski Uniwersytet Jana Długosza zebrał przedstawicieli uczelni, w których realizowane są kierunki z dziedziny sztuk plastycznych i muzycznych.

fot.fb/Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Anna Wypych-Gawrońska: Od lat jesteśmy członkami Konferencji Kierunków Artystycznych, które podlegają pod Ministerstwo Edukacji i Nauki, bo kierunki artystyczne u nas rozwijają się od bardzo wielu lat. Potem stworzyły Wydział Wychowania Artystycznego, potem Wydział Sztuki. Kierunki, które określają tożsamość naszego uniwersytetu, są dla nas bardzo ważne ze względów dydaktycznych i też naukowych. Przyszłość kierunków artystycznych naszej uczelni jest pewna. Ta konferencja istnieje, żeby prezentować problemy i wyzwania, które stoją przed takimi kierunkami we współczesnej edukacji.

prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD

Przekonuje rektor UJD, prof. Anna Wypych-Gawrońska. Środowisko zaangażowane w nauczanie sztuk plastycznych i muzycznych poruszało na Uniwersytecie kwestie artystyczne, a także dydaktyczne…

 Alicja Majewska: W dyskusji w środowiskach akademickich jest właśnie zmieniająca się rzeczywistość i taka odpowiedź nasza, jeżeli chodzi o programy dydaktyczne, która by aktualizowała nasze widzenie kształcenia przyszłych artystów, grafików, projektantów, wzorników, konserwatorów dzieł sztuki, projektantów wnętrz, aby nasi absolwenci, nie tylko wykształceni na dobrym poziomie, żeby zauważać nowe media, nowe specyficzne narzędzia, którym dzisiaj współczesny młody człowiek świetnie operuje.

Honorowe Złote Dyplomy Politechniki

Ocenia prof. Alicja Majewska, przedstawicielka Wydziału Sztuk Pięknych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencja Kierunków Artystycznych, która zrzesza uczelnie z całej Polski, odbywa się cyklicznie od 2014 roku. W tym roku obradowała właśnie w Częstochowie. Pojawiają się cenne obserwacje i wnioski całego środowiska…

 Jakub Jakubowski: Spotykamy się regularnie w takim cyklu jesienno-wiosennym. Spotkania mają trzy wymiary, zawsze to powtarzamy, ten artystyczny, naukowy i dydaktyczny. No i też trzeba powiedzieć, że organizacyjny i w pewnym sensie konfrontacyjny, to słowo konfrontacja w takim pozytywnym znaczeniu i w takiej pozytywnej konotacji. Natomiast tutaj wymieniamy się doświadczeniami, poglądami, mówimy o zagrożeniach, mówimy o sprawach studenckich, mówimy o sprawach naukowych, artystycznych, czyli to wszystko, co dotyka zjawiska kultury, nie tylko kultury powszechnej, ale też tej kultury akademickiej.

Mówi przewodniczący Konferencji Kierunków Artystycznych prof. Jakub Jakubowski, prodziekan ds. studencko-dydaktycznych Wydziału Sztuki UJD w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj