Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uniwersytet Jana Długosza: Przyszli lekarze kształcić się będą w dawnej siedzibie ZUS

Facebook Twitter

Uniwersytet Jana Długosza powiększą swoją infrastrukturę, inwestuje w potrzebne pomieszczenia lokalowe. Niedawno uczelnia kupiła dawną siedzibę ZUS-u.

Budynek przy ul. Okólnej posłuży na cele dydaktyczne powstałego w Częstochowie Collegium Medicum.

Anna Wypych-Gawrońska: Jest nam bardzo potrzebne dla kierunków medycznych, ponieważ kierunek lekarski oprócz sal dydaktycznych, oprócz tego, że studenci chodzą do szpitala i mają zajęcia przy łóżku pacjenta. Rynek medyczny lekarski musi posiadać wieloprofilowe centrum symulacji medycznej, w których studenci odbywają nawet egzamin na zakończenie studiów czy pod koniec studiów. To wieloprofilowe centrum, oczywiście wymaga odpowiedniej powierzchni, właściwie setek metrów kwadratowych. Dlatego bez tego nowego obiektu byłoby nam bardzo trudno. Nie znaleźlibyśmy takiej dużej powierzchni w aktualnych naszych obiektach.

prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD

prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytet Jana Długosza

O potrzebach częstochowskiej uczelni mówiła nam prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. Nim będą tu mogli przenieść się studenci i kadra naukowa, budynek musi przejść gruntowny remont.

Anna Wypych-Gawrońska: Chcemy, żeby do tego budynku przenieść te wszystkie laboratoria, pracownie, które teraz znajdują się w budynku 13/15, łącznie z monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej. Łącznie z zajęciami dla kierunku takie jak pielęgniarstwo czy fizjoterapia. Połączyć kierunki, które znajdują się w ramach Collegium Medicum. I tak myślę, że właśnie ten budynek będzie się w ten sposób nadawał, że będzie budynek dydaktyczny Collegium Medicum. Mamy coraz więcej studentów, mamy coraz więcej kierunków i w wielu przypadkach dopiero rozpoczęliśmy cykle kształcenia, więc musimy zadbać o to, żeby studenci mieli gdzie się kształcić.

Tym bardziej, że Uniwersytet Jana Długosza cały czas będzie dążył do rozwoju kierunków związanych z medycyną. Do siedziby przy ul. Okólnej, po remoncie zostanie przeniesione Collegium Medicum, a przy ul. Chłopickiego ma powstać Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Na razie gotowy jest projekt, UJD szuka jeszcze na ten cel finansowania.

Anna Wypych-Gawrońska: Dużo laboratorium też z wyposażeniem, niestety bardzo podniosły się koszty tego budynku, ale mamy też już wytyczone pewne drogi, w których będziemy zabiegać o sfinansowanie właśnie tego budynku wraz z wyposażeniem. I teraz takie działania prowadzimy. To oczywiście nie jest proste, to nie jest kilka kroków, ale ten budynek nie wystarczyłby. Myśmy tam nie zaplanowali wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, bo to wieloprofilowe centrum pojawiło się jako pewien obowiązek standardowy. Właściwie dopiero teraz i my właściwie teraz musieliśmy go zaplanować w naszych działaniach.

Informowała rektor częstochowskiej uczelni, prof. Anna Wypych-Gawrońska. Budynki przy Okólnej mają 6 tys. m2. Nieruchomość kosztowała 7,2 milionów złotych i została sfinansowana dzięki dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj