Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uniwersytet Jana Długosza zainaugurował nowy Rok Akademicki

Facebook Twitter

We wtorek (4.10) Politechnika Częstochowska, a w środę Uniwersytet Jana Długosza oficjalnie rozpoczął nowy rok akademicki. To ważny moment dla uczelni, bo to pierwszy rok akademicki w historii Uniwersytetu po zmianie nazwy.

Uniwersytet Jana Długosza

A w ostatnich latach nie tylko nazwa uległa zmianie, uczelnia stale się rozwija – zarówno w sferze badawczej, jak i naukowej. Może też pochwalić się nawiązaniem współpracy międzynarodowej z ważnymi europejskimi ośrodkami.

Anna Wypych-Gawrońska: To jest historyczna inauguracja, ponieważ po raz pierwszy inaugurujemy nowy rok akademicki jako uniwersytet klasyczny pod nową nazwą: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Także po raz pierwszy jako Uniwersytet Europejski. Kolejny krok milowy w rozwoju uniwersytetu, kolejne zmiany, które na pewno odczują studenci i pracownicy, cała wspólnota, uczelni. Nie tylko, my kierujemy również uwagę w stronę otoczenia, współpracujemy z otoczeniem. Taki właśnie jest projekt uniwersytetów europejskich. Jesteśmy uczelnią, która się bardzo zmienia i mam nadzieję, że taka inauguracja dodatkowo potwierdzi tę zmianę.

– podkreśla prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. Pierwszy rok studiów rozpoczęło ok. 2700 studentek i studentów.

Anna Wypych-Gawrońska: W tym roku rekordowa liczba kandydatów ponad 6300 osób, przyjęliśmy 2700. To jest taka liczba, która nas już bardzo satysfakcjonuje. Do tej pory takiego wyniku rekrutacji nie było. Jest niż demograficzny, my go nie odczuwamy i bardzo się z tego cieszymy. Mamy w tym roku trzystu zagranicznych studentów. To nie jest liczba, która się bardzo diametralnie zmienia. Mam taką nadzieję, że w roku kolejnym, gdy pierwszego stycznia będziemy już realizować projekt uniwersów europejskich, staniemy się bardziej rozpoznawalni w Europie, w tych krajach, z którymi będziemy współpracować, bo tam są uczelnie partnerskie.

– dodaje rektor UJD.

fot. FB/Uniwersytet Jana Długosza

Nowy rok akademicki w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zainaugurowało ok. 6000 studentów, doktorantów i uczestników kształcenia ustawicznego. UJD wybrało też ok. 300 cudzoziemców, którzy przyjechali na studia do Uniwersytetu z: Ukrainy, Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu i Uzbekistanu.

Janusz Kapuśniak: W tym roku otrzymaliśmy w okresie wakacyjnym informację z Komisji Europejskiej o nadaniu konsorcjum, którego uczestnikiem jest Uniwersytet Jana Długosza statusu Uniwersytetu Europejskiego o akronimie Colours. Oznacza to stworzenie międzynarodowego kampusu akademickiego i jest to zdecydowana szansa na zwiększenie wymiany studentów, wymiany pracowników, stworzenia programu wspólnego dyplomowania z pozostałymi ośmioma jednostkami partnerskimi, nawiązanie współpracy z interesariuszami zewnętrznymi.

– mówi prof. Janusz Kapuśniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. W tym roku UJD przeżywa prawdziwe oblężenie. To zasługa m.in Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego, które będzie kształcić farmaceutów i ratowników medycznych, a przede wszystkim lekarzy.

Sławomir Letkiewicz: Od tego roku tego akademickiego, to jest inauguracja Collegium Medicum, które wcześniej było Wydziałem Nauk o Zdrowiu i muszę przyznać, że mamy znakomitą kadrę i dobrą przyszłość. Popularność kierunku naszego w Częstochowie pobiła wszelkie rekordy, bo mieliśmy około 35 kandydatów na jedno miejsce na studia stacjonarne i około 20 osób na studia niestacjonarne, co spowodowało, że jest ogromna konkurencja, żeby do nas się dostać.

– zaznacza prof. Sławomir Letkiewicz, Dziekan Collegium Medicum UJD. Studentów i doktorantów Uniwersytetu będzie kształcić grupa: prawie 60 osób z tytułem profesora, ponad 120 doktorów habilitowanych, blisko 200 osób ze stopniem doktora i blisko 120 magistrów. W grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi znajduje się ponad 240 osób.

Od 1 października 2023 roku Uniwersytet uruchomił nowe kierunki studiów: farmację (jednolite studia magisterskie prowadzone przez Wydział Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych), ratownictwo medyczne (studia I stopnia prowadzone przez Collegium Medicum) oraz usługi społeczne (studia II stopnia na Wydziale Nauk Społecznych), a także Specialized English for Business (studia II stopnia, Wydział Humanistyczny). W sumie Uniwersytet oferuje kształcenie już na blisko 60 kierunkach studiów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj