Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przed Światowym Dniem Żywności, apelujemy „Nie marnuj jej”

Facebook Twitter

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, ustanowiony 43 lata temu przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Ma nam uświadomić globalne problemy żywnościowe i potrzebę działania na rzecz walki z głodem i niedożywieniem.

fot.pixabay.com

To szczególnie ważne w dobie wysokich cen, braków które dotykają kolejnych grup ludzi i ciągle jeszcze zjawiska marnowania żywności. O ten temat Norberta Kępińskiego, prezesa częstochowskiego Banku Żywności pytał Mariusz Osyra.

Norbert Kępiński: Przeważają te głosy, że jest żywności mało lub za mało, a to są dwie różne sprawy. Czy tej żywności jest mało, mniej niż było czy nasze potrzeby wzrosły?

Radio Jura: Z tym marnowaniem jest lepiej? Wyrzuca się mniej?

Norbert Kępiński: Mamy sprzed 2 lat raport o marnowaniu żywności w Polsce, przygotowany przez Federację Polskich Banków Żywności i ten raport pokazywał, że nieznacznie do poprzedniego raportu sprzed 4 lat ilość marnowanej w Polsce żywności spadła.

Według danych w domach wyrzucamy 3 mln ton żywności!

Pomóc może w przeciwdziałaniu problemowi coraz popularniejsza idea 'zero waste’. Błędy popełniamy już wchodząc do sklepu i robiąc zbyt duże zakupy. Róbmy listę potrzebnych produktów.

Norbert Kępiński: Mamy nadzieję, że ten kryzys, a przede wszystkim ta drożyzna spowoduje, że ludzie zaczną bardziej szanować żywność i przede wszystkim racjonalnie kupować. To jest ten warunek niezbędny, byśmy mogli mówić o rzeczywistym spadku marnowania jedzenia, bo nie zmienia się jedno: każdy z tych raportów pokazuje, że połowa z tej żywności, jaka marnuje się w Polsce, wyrzuca się w gospodarstwach domowych.

Jak mówi nasz rozmówca w domach przygotowujemy zbyt duże porcje, których nie zamrażamy, tylko wyrzucamy. Do tego zdarza nam się przeoczyć termin ważności, albo odkryć że kupione wcześniej produkty nie nadają się już do spożycia. Razem z pieczywem i nabiałem, w śmieciach najczęściej lądują owoce i warzywa. Posłuchaj:

fot. bankizywnosci.pl

Każdy z nas może się przyczynić do ograniczenia marnotrawstwa żywności, na okoliczność Światowego Dnia Żywności

– przypominał o tym Norbert Kępiński, prezes Banku Żywności w Częstochowie. W kwestii kupowania żywności najważniejsze jest: planowanie, przechowywanie, przetwarzanie i by podzielić się, jeśli mamy czegoś za dużo.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj