Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bank Żywności: Coraz droższa żywność, coraz trudniej pomagać. Przekazywanych produktów jest mniej

Facebook Twitter

Szalejąca inflacja sprawia, że coraz mniej żywności trafia na rynek - coraz trudniej też pomagać na polu dożywiania. Sieci handlowe zamawiają mniej, aby sprzedać posiadany towar. Mniejsze są też zasoby produktów, które organizacje pomocowe mogą przekazać potrzebującym.

fot. stevepb/pixabay.com

O sytuacji powiedział nam prezes Częstochowskiego Banku Żywności.

Norbert Kępiński: Każdy z nas w warunkach domowych odczuwa drożyznę, która w sklepach sprawia wrażenie, że nie chce zwolnić. Mamy ten problem, że działamy na styku branży spożywczej i tego obszaru społecznego, czyli jesteśmy beneficjentami żywności, która się nie sprzedaje lub trafiłaby do utylizacji. Z racji tego, że żywność jest coraz droższa i produkuje się jej nieco mniej to oznacza, że ilościowo darowizny są mniejsze i mniej urozmaicone niż wcześniej.

Jak ocenia Norbert Kępiński, nie zawsze udaje się zgromadzić takie jak dawniej zapasy produktów, które można za pośrednictwem stowarzyszeń i fundacji przekazać ubogim, świetlicom, domom pomocy czy innym organizacjom, które wspierają dożywianie:

Norbert Kępiński: Nawet wieczorami, idąc do sklepów, marketów można zobaczyć puste półki. Coś czego jeszcze parę miesięcy temu jeszcze nie było. To dowód na to, że sieci zamawiają mniej, a tym samym producenci produkują mniej. Co za tym idzie, tej żywności, która mogła by zostać przekazana zer względu na upływający termin przydatności również mniejsza ilość i mniej trafia do naszych beneficjentów. Sieci wprowadzają różnego rodzaju systemy przecen, systemy promocji, tak aby maksymalnie zwiększyć sprzedaż produktów.

Potrzeby stale rosną, dlatego kupujmy optymalnie i nie marnujmy żywności, dodaje Norbert Kępiński:

Norbert Kępiński: To co jest pewne, to to, że potrzeby są coraz większe. Natomiast, my w żaden sposób nie jesteśmy wstanie zapewnić czy to ilościowo, czy jakościowo systematyczności w przekazywaniu wsparcia. Jesteśmy tutaj całkowicie zdani na darczyńców. Oczywiście to nie jest tak, że tych darowizn nie ma, żadna sieć nie wycofała się ze współpracy. Biznes działa dla zysku, jesteśmy faktycznie beneficjentem tego, czego sprzedać się nie da, lub nie można.

O trudnościach i inflacji, które szczególnie dotknęły rynek artykułów spożywczych, mówił u nas prezes Banku Żywności w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024