Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przed nami 7. Śląski Festiwal Nauki. Startuje już 9 grudnia

Facebook Twitter

Laserowe show, sztuczna inteligencja oraz życie pozaziemskie - takie atrakcje zapewni 7. Śląski Festiwal Nauki, który odbędzie się 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach.

Śląski Festiwal Nauki
fot. www.slaskifestiwalnauki.pl

Trzy dni wydarzeń, tysiące naukowców, setki gości

– powiedział Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Mamy ambicje po pierwsze, aby pokazać, co jest najciekawszego w naszych uczelniach śląskich, ale także pokazać to, co jest interesujące w nauce światowej, to, co rozpala nasze umysły. Sztuczna inteligencja jest jednym z tych tematów

– dodał rektor.

Prof. Ryszard Koziołek fot. www.slaskifestiwalnauki.pl

W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki.

W katowickim MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, oraz kreacja i krytyka.

W tegorocznym festiwalu nowościami będzie strefa chorób przemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król oraz strefa motorsportu, którą poprowadzi dziennikarz sportowy Mikołaj Sokół.

Będziemy mówić także o kosmosie. To jest taki obszar, który gromadzi wszystkich: psychologów, humanistów, fizyków i chemików. Dopiero razem, łącząc naszą wiedzę i umiejętności, jesteśmy w stanie rozwiązać naprawdę istotne problemy, jak choćby to +jak radzić sobie z życiem poza planetą Ziemia?

– podkreślił rektor.

Śląski Festiwal Nauki rozpocznie się 9 grudnia i pierwszy raz potrwa aż trzy dni

Jedną z głównych atrakcji Festiwalu będzie laserowe show naukowe fizyków z Uniwersytetu Lund w Szwecji. Będzie to godzinne widowisko, na którym wykorzystane zostaną zjawiska elektryczności i ciśnienia, efekty dźwiękowe oraz świetlne, a także dym i ogień.

Śląski Festiwal Nauki potrwa od 9 do 11 grudnia

7. edycję Festiwalu i obchody roku otworzy 9 grudnia oddzielnie biletowane widowisko Katopolis w katowickim Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest Miłosz „Miuosh” Borycki, który współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przy widowisku zaangażowani są też m.in. pisarz Zbigniew Rokita i reżyser Jan Matuszyński.

Wydarzenie rozpoczyna nasze obchody Europejskiego Miasta Nauki. To znaczy, że jesteśmy jedynym z miast w tej części Europy, które taki tytuł uzyskało i, w najbliższej perspektywie czasu, żadne z polskich miast tego tytułu na razie nie osiągnie, ponieważ w kolejce jest wiele innych ośrodków naukowych z całej Europy

– powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa. Festiwal ma na celu zrzeszenie uczelni z całego województwa.

Wydarzenie skupia naukowców, ludzi nauki, których działania i ciężka praca będzie w przyszłości owocowała dalszym, wspaniałym rozwojem całego naszego województwa

– podkreślił prezydent.

Śląski Festiwal Nauki już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i w Europie. Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się kanwą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Tytuł, przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, po raz pierwszy w historii otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas obchodów roku w Katowicach odbędzie się m.in. EuroScience Open Forum – największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.

Aby otrzymać wejściówkę na teren tegorocznego festiwalu, należy zarejestrować się przez formularz dostępny na stronie internetowej. Bezpłatna wejściówka umożliwi swobodne poruszanie się w przestrzeni festiwalowej oraz uczestnictwo w aktywnościach nieobjętych dodatkową rejestracją. Dodatkowo, można ściągnąć kupon na darmowy przejazd komunikacją GZM na Festiwal Nauki.

Śląski Festiwal Nauki – oficjalna strona festiwalu

Źródło: naukawpolsce.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj