Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

8. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Trwa nabór zgłoszeń

Facebook Twitter

Trwa nabór zgłoszeń do 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się od 7 do 9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Formularz zgłoszeniowy w wersji elektronicznej jest już dostępny na stronie internetowej festiwalu.

Śląski Festiwal Nauki
fot. www.slaskifestiwalnauki.pl

Zapowiedź 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach

W kwietniu planowana jest weryfikacja i ocena formalna zgłoszeń, a następnie czas na ocenę merytoryczną i wprowadzanie ewentualnych zmian. Wyniki naboru zostaną ogłoszone w czerwcu.

Propozycje można składać w ramach sześciu ścieżek tematycznych, które zostały wyznaczone dla Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024. Organizatorzy zachęcają do tworzenia projektów zgodnych z 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ, które mają na celu pogodzenie potrzeb ludzkości z szacunkiem dla środowiska i przyszłych pokoleń.

Katowice zostały wybrane jako Europejskie Miasto Nauki 2024, a 8. Śląski Festiwal Nauki będzie zwieńczeniem całorocznych obchodów. Tytuł ten otrzymała jako pierwsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Za opracowanie programu obchodów odpowiada Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, złożone z siedmiu regionalnych uczelni publicznych. Rok 2024 został podzielony na 50 tygodni tematycznych, podczas których prezentowane są różnorodne zagadnienia naukowe.

Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, podkreślił, że celem festiwalu nie jest tylko popularyzacja nauki, lecz również używanie nauki do prowadzenia dialogu ze społeczeństwem w sposób racjonalny i argumentacyjny. Chce się pokazywać naukę jako narzędzie do naprawy świata oraz wsparcia w podejmowaniu decyzji. Chce się, aby uczelnie były publicznym „think tankiem” obywateli.

Warto zaznaczyć, że od 12 do 15 czerwca 2024 roku Katowice będą gospodarzem 11. EuroScience Open Forum – międzynarodowej konferencji poświęconej nauce i jej wpływowi na społeczeństwo. To ważne wydarzenie na mapie międzynarodowych spotkań naukowych.

Źródło: /PAP/

Śląski Festiwal Nauki – oficjalna strona festiwalu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024