Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Profilaktyka zdrowia w Zespole Szkół Ekonomicznych

Facebook Twitter

Ważne aby z profilaktyką zdrowotną docierać również do młodzieży, mówią przedstawicielki częstochowskich Amazonek. Apelują o mówienie o problemie chorób nowotworowych, szczególnie że dotykają coraz młodsze osoby.

Bezpłatna mammografia
fot. AlarconAudiovisual / pixabay.com

Duża akcja informacyjna połączona z warsztatami trafia m.in. do kolejnych szkół średnich:

Elżbieta Markowska: Dzisiejsze spotkanie to było prawie 500 uczennic. Jest to niesamowicie spotkanie z taką grupą dziewczyn, gdzie mówiłyśmy na naszym przykładzie o tym, jak należy zadbać o siebie. Przede wszystkim mieliśmy przygotowany film instruktażowy, gdzie młode kobietki mogły dokładnie zobaczyć jak wygląda prawidłowo nauka samobadania piersi. I to był taki instruktaż, który pokazał, że można zauważyć już małe zmiany, że można w trakcie samo badania zauważyć, co nas zaniepokoi i zachęcali oczywiście, żeby natychmiast udać do lekarza.

– mówi Elżbieta Markowska, prezes Częstochowskich Amazonek, która z cyklem spotkań dla młodzieży na temat działań prozdrowotnych, dotarła do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Tutaj odbyła się akcja „Zostań samobadaczem roku”, w której wzięło udział kilkaset uczennic. Szkoła jest otwarta na budowanie takiej świadomości wśród uczniów, podkreśla dyrekcja…

Maciej Trzmiel: Myślę, że młode dziewczęta dużo wyciągną z dzisiejszej lekcji. Były cztery przedstawicielki Amazonek na czele z panią Prezes. Myślę, że wykonaliśmy duży krok do przodu. Przyznam się szczerze, że jak dzisiaj wziąłem do ręki ulotkę i zobaczyłem, że spośród ośmiu dziewczyn kobiet wykrywa się nowotwór piersi u jednej, to jest przerażające. Czyli wynika z tego, że to zagrożenie jest rzeczywiście ogromne. My sobie z tego nie zdajemy sprawy. Myślę, że nawet kwestia tej pandemii to uśpiła, w ogóle tematu już jakby nie ma.

Profilaktyczne działania u młodzieży mogą sprzyjać zapobieganiu chorobom nowotworowym, dodaje dyrektor Maciej Trzmiel, z częstochowskiego Ekonomika. Szkoła informuje, że nie poprzestanie na pojedynczej akcji profilaktycznej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj