Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zdrowie kobiet i mężczyzn najważniejsze. Nowa kampania z okazji 8 i 10 marca

Facebook Twitter

Z okazji przypadających w marcu Dnia Kobiet i Mężczyzn, mieszkańcy mogą zdobyć większą wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Wszystko dzięki nowemu programowi w Częstochowie i kampanii do której dołączyło wiele różnych podmiotów.

fot.pixabay.com

To m.in. wykłady, spotkania czy akcja plakatowa:

Elżbieta Ferenc: Nasze panie wejdą jako ambasadorki. Ich zadaniem – i będą odpytywane z tego – będzie zanieść tą właśnie dobrą informację, że możesz się badać, że możesz przeciwdziałać i że możesz zadbać o siebie, ale przede wszystkim o swoich bliskich. Często myślimy, że jeżeli dbamy o swoje zdrowie, to jesteśmy egoistami. Nic bardziej mylnego. Jeśli mamy swoje zdrowie, to dbamy również o zdrowie, o dobre samopoczucie i o byt materialny, poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich członków naszych rodzin

– przekonuje Elżbieta Ferenc – prezes Fundacji Chrześcijańskiej Adullam w Częstochowie. W miejskie działania włączyły się jednostki organizacyjne miasta, instytucje kultury, lekarze i stowarzyszenia. Za nami już wykład Amazonek pt. „Rola profilaktyki zdrowotnej w życiu kobiety”:

Elżbieta Markowska: Bardzo ważna jest właśnie nauka samobadania – to jest podstawa, żeby patrzeć na swoje ciało i nauczyć się dokładnie jak należy badać piersi. Jeżeli chodzi o kobiety, ale również mężczyźni powinni też patrzeć na swoje ciało, na wszystko, co się z nami dzieje nie tak, więc ta profilaktyka edukacyjna jest bardzo ważna i my to robimy. I myślę, że te wszystkie programy i spotkania edukacyjne dla mieszkańców są bardzo ważne i bezcenne, bo my tutaj pokażemy od podstaw, jak należy zadbać o siebie, a jesteśmy przede wszystkim w edukatorami zdrowia, bo same dostałyśmy choroby nowotworowej

– dodaje Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. W kolejnych dniach dalsze wydarzenia: 16 marca swój wykład pt. „Zapobieganie udarom” przedstawi Wojciech Konieczny. dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, na co dzień neurolog, chce trafić do jak najszerszego grona odbiorców:

Wojciech Konieczny: Korzystam właśnie z okazji, aby przed tymi chorobami, które dotyczą bardzo dużej liczby osób i stanowią istotną część schorzeń prowadzących do raz do śmierci, w dwa do trwałego kalectwa, aby przed tym przestrzegać. I tutaj się skupię na dwóch najważniejszych sprawach, to znaczy na profilaktyce, na tym, jak zapobiegać udarom. Jest to oczywiście bardzo ważne. I druga rzecz jak postępować w razie podejrzenia udaru, ponieważ tutaj liczą się minuty i liczy się to, żeby szybko podjąć działania, żeby ta pomoc szpitalna była jak najwcześniejsza i wtedy jest najbardziej skuteczna. I o tym trzeba stale przypominać.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2023