Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Profilaktyka raka skóry. Zaangażowana młodzież z Reymonta i UJD

Facebook Twitter

Profilaktyka raka skóry. Młodzież z Reymonta wraz z nauczycielami i częstochowskim środowiskiem uniwersyteckim zaangażowali się w profilaktykę czerniaka. Zwracają uwagę na poważne choroby nowotworowe skóry, jeszcze przed zasadniczym letnim sezonem.

Profilaktyka raka skóry

Profilaktyka raka skóry

Ostrożnie ze słońcem

– przypomina dr Magdalena Myga-Nowak z UJD.

Magdalena Myga-Nowak: Projekt w internecie krąży jako #30_2_1_ i dotyczy profilaktyki czerniaka. Te cyferki oznaczają 30, czyli minimalny filtr, jaki powinniśmy używać opierając się, dwójka maksymalnie dwugodzinna ekspozycja na słońce i jedynka przynajmniej raz w roku odwiedź dermatologa i sprawdź swoją skórę, wykonaj dermoskopię. W maju jeszcze mamy kolejne spotkania z licealistami częstochowskimi. Spotkania odbywają się w auli przy ulicy Armii Krajowej 13/15. Koordynacją licealistów zajmuje się właśnie Zespół Szkół Reymonta.

Na ekspozycję słoneczną powinniśmy uważać przez cały rok, nawet poza letnim okresem

Dlatego narodził się w mieście pomysł by uświadamiać pod kątem zdrowotnym częstochowską młodzież. Projekt już się rozpoczął i potrwa jeszcze w maju:

Magdalena Myga-Nowak: Podczas tych spotkań mamy prelekcje, mini wykład, ale też możliwość rozmowy z dermatologiem. Zachęcamy młodych ludzi do zwiedzenia naszych laboratoriów. Mamy nadzieję, że po takich spotkaniach młodzi ludzie będą świadomi tego, jak niebezpieczne jest zbyt długie opalanie się na słońcu, ale też będą mieli świadomość konieczności stosowania kremów z filtrem i to przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Dr Magdalena Myga-Nowak przypomina o poważnych konsekwencjach zdrowotnych przebywania zbyt długo na słońcu. Podobnie narażania skóry na sztuczną opaleniznę w solarium.

Magdalena Myga-Nowak: Rozwój czerniaka to wiek powyżej 50 roku życia. Czyli ci młodzi ludzie, którzy do nas przychodzą, to ten problem głównie dotyczy ich rodziców. Ale zwracamy uwagę na bardzo ważny aspekt. Od najmłodszych lat nasza skóra ulega ekspozycji słonecznej, więc im wcześniej zadbamy o naszą skórę, tym mniej kłopotów będziemy mieli w kolejnych latach. W przypadku wielu chorób, gdybyśmy od najmłodszych lat wiedzieli, w jaki sposób właściwie postępować, czego unikać, pewnych jednostek chorobowych mogłoby nie być.

Warto podobną świadomość krzewić w społeczeństwie, uważają specjaliści, dlatego wierzą, że pozyskaną wiedzę młodzież przekaże też dorosłym. Pamiętajmy o profilaktyce i zdrowych nawykach, szczególnie przed wyjazdami urlopowymi.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023