Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Naukowcy z UJD chcą, by ich badania przysłużyły się rozwojowi gospodarki

Facebook Twitter

Naukowcy z UJD prezentuje swoje badania naukowe lokalnym przedsiębiorcom, licząc że te przyczynią się do rozwoju gospodarki.

UJD

Częstochowski Uniwersytet stara się, aby badania na uczelni miały wpływ na rozwój innowacyjnej gospodarki. Dlatego regularnie organizuje spotkania z przedstawicielami przemysłu i prezentuje im swoje możliwości. W jakim zakresie?

Anna Wypych- Gawrońska: (…) Mamy bardzo dużo do zaoferowania i szczególnie w takich obszarach, które na przykład nie realizują uczelnie techniczne. W naszej uczelni fantastycznie rozwija się technologia żywności i żywienia, czyli to wszystko, co dotyczy rolnictwa i przetwórstwa. W tym zakresie może być właśnie badawczo prowadzone przy współpracy z naszym uniwersytetem.

Mówi prof. Anna Wypych- Gawrońska, rektor UJD. Badania prowadzone na naszym uniwersytecie coraz intensywniej oddziałują na działalność przedsiębiorców. Opracowywane są np. kolejne technologie, które czekają na wdrożenie do przemysłu.

Prof. Janusz Kapuśniak: Będziemy próbowali wytworzyć produkt wegański, który będzie swoistym zabielaczem stosowanym do zabielania kawy, do zabielania różnego rodzaju zup. Tutaj raczej chodzi nam o uzyskanie produktu, który będzie pozbawiony substancji, które nie mają działania prozdrowotnego, czyli tych tak zwanych E, czyli substancji dodawanych do żywności i to jest jakby nasz drugi cel, obok właśnie zastąpienia tych białek zwierzęcych białkami roślinnymi. Dodatkowo jeszcze właśnie wyeliminowanie zbędnych dodatków do żywności.

Przybliża nam szczegóły opracowywanego projektu prof. Janusz Kapuśniak, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Jak informują naukowcy, częstochowska uczelnia stara się nie tylko oddziaływać na gospodarkę, ale też z korzyścią na otaczające środowisko.

Tomasz Brymora: Próbujemy pracować z uczelniami, szukając nowych technologii dla odpadów, które generujemy i jest to m.in. skóra, którą chcemy przetworzyć. UJD nam pomaga w tym, aby nam skórę rozłożyć na czynniki pierwsze i stworzyć z tego artykuł, który możemy dalej wpuścić w obieg i tym samym zamknąć ten cykl recyklingu tego produktu.

Tadeusz Szymanek: Uczelnie kształcą, ale mają jednocześnie zasoby. Jest niezwykle ważne, jeżeli chodzi o przekazywanie wiedzy, doświadczeń naukowych dla przemysłu, dla gospodarki i wykorzystania jej na co dzień. A źródłem tego wszystkiego jest nauka.

Mówią Tomasz Brymora i Tadeusz Szymanek, przedstawiciele Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj