Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Reymont z Częstochowy i hiszpańskie szkoły. Wspólny projekt placówek. Finał w piątek

Facebook Twitter

Częstochowski "Reymont" podsumowuje specjalnym pokazem mody i prezentacją, międzynarodowy projekt realizowany wspólnie z trzema hiszpańskimi szkołami.

reymont z częstochowy
fot. reymont.czestochowa.pl

Nasi uczniowie współpracowali w ramach programu Erasmus+ ze swoimi rówieśnikami nie tylko w zakresie mody.

Dariusz Zając: Robimy to z dwoma szkołami hiszpańskimi. Nasza szkoła jest liderem projektu, natomiast tamtejsze szkoły są partnerami. Cały projekt ma wydźwięk mocno ekologiczny, właściwie przedstawia problematykę globalnego ocieplenia. Szkoły, które z nami to robią, mają też zacięcie artystyczne. Są też związani z modą, z fryzjerstwem, kosmetyką, grafiką. I stąd właśnie wybraliśmy sobie dwie postacie: polską i hiszpańską, które symbolizują sztukę tych krajów, a jednocześnie gdzieś nawiązują do ekologii.

O projekcie mówi Dariusz Zając, dyr. Zespołu Szkół Przemysłu, Mody i Reklamy im. Reymonta w Częstochowie. Uczniowie ze szkół średnich inspirowali się twórczością Wyspiańskiego i Gaudiego, a wiele pomysłów rodziło się podczas twórczych warsztatów.

Dariusz Zając: Gaudiego i jego architekturę. I naszego Stanisława Wyspiańskiego. 17 listopada robimy podsumowanie tego projektu. Reymont zawsze robił pokazy mody. Myślę, że dość ciekawe, oryginalne. I tym razem nie będzie to tylko pokaz mody, tylko będzie to połączenie grafiki komputerowej, mody i przekazu werbalnego. Więc myślę, że to będzie bardzo ciekawe, ponieważ młodzież przygotowała świetne grafiki. Są do tego podkłady muzyczne.

Jakie są efekty współpracy i jak udało się zacięcie artystyczne połączyć z ekologią przekonamy się 17 listopada. Bogaty program podsumowania tej edycji Erasmus+ jest już finalizowany. Wiele elementów szykowanej prezentacji to nadal niespodzianka.

Dariusz Zając: Uszyliśmy kolekcję. Hiszpanie do tego razem z naszymi fryzjerami i ludźmi od makijażu zaprojektowali to wszystko. Mogę tylko zdradzić tajemnicę, że ktoś był na „Diunie” Villeneuve’a to coś będzie na rzeczy. Trochę dystopii, trochę Villeneuve’em powieje, ale nie ściągamy tego, ale mocno nas zainspirował. Ta ogromna piaskownica, myślę, że zrobiła na wszystkich wrażenie. Na nas też. Coś tam będzie z tego.

Zapowiadał dyr. Dariusz Zając z częstochowskiego „Reymonta”. Podsumowanie i pokaz mody 17 listopada w siedzibie szkoły. Dodajmy, że w kolejnej edycji międzynarodowego programu wymiany Erasmus+, częstochowska szkoła współpracuje z młodzieżą ze szwedzkiego Malmo.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj