Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Politechnika Częstochowska: Dwa tytuły profesora honorowego dla naukowców z uczelni

Facebook Twitter

Politechnika Częstochowska obchodziła swoje święto. Władze uczelni zarówno podsumowywały 75. lat istnienia i działalności uczelni, jak i wskazywały kierunki jej rozwoju.

fot. mat. prasowe

Przy tej okazji zasłużeni dla częstochowskiej nauki otrzymali medale i odznaczenia. Tytuł profesora honorowego otrzymało dwóch naukowców. Jednym z nich został prof. inż. Jacek Przybylski.

Jacek Przybylski: Jest to wielkie wyróżnienie. To zamyka cały okres 52-letni mojego pobytu na uczelni, ponieważ 5 lat byłem studentem, a później 47 lat pracownikiem. Poznałem w tym czasie wspaniałych ludzi. Myślę tutaj nie tylko o wykładowcach, także o wielu moich przyjaciołach. Mój rozwój tutaj był nie tylko rozwojem naukowym, ale także w innym wymiarze, rozwojem duchowym.

Tytuł Profesora Honorowego Politechniki Częstochowskiej trafił również do prof. Waldemara Minkini. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. nowoczesną termometrią.

Waldemar Minkin: 46 lat pracowałem w Politechnice Częstochowskiej na wydziale elektrycznym. Rozwijałem ten wydział i wygląda na to, że ktoś to dostrzegł. Zaproponowano mi ten zaszczytny tytuł. Zajmuję się w ogóle szeroko rozumianą termometrią. Bardzo nowoczesna w tej chwili technologia związana nawet teraz z bezpieczeństwem w czasie covidu. Można selekcjonować ludzi i wykrywać początkowe stadia zakażenia. To się robi na lotniskach. Na wydziałach są odpowiednie kamery, które mierzą temperaturę studentów, ludzi, którzy przychodzą na wydział głównie na czole. Najczęściej w oczodole najdokładniejsza jest temperatura i po prostu można wyselekcjonować i wyłapywać tych ludzi, żeby nie zauważali innych.

Zasłużonym dla częstochowskiej nauki profesorom honorowym z Politechniki gratulujemy wyróżnienia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024