Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Wygląda jak z amerykańskich seriali”. Porodówka na Parkitce: Pierwsze pacjentki już z niej korzystają

Facebook Twitter

Od tygodnia działa na Parkitce nowy trakt porodowy. To zespół specjalistycznych sal na porodówce, z usprawnieniami, udogodnieniami dla pacjentek i ich rodzin oraz nowoczesnym sprzętem.

Porodówka na Parkitce
fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Porodówka na Parkitce – nowoczesny trakt porodowy działa od tygodnia

O opinie na temat oddziału po remoncie zapytaliśmy przyszłych rodziców…

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie otwarto porodówkę wreszcie na miarę XXI wieku, wcześniejsze pomieszczenia od dawna nie spełniały dzisiejszych standardów.

Renata Michalczyk: Atutem tych wszystkich pokoi porodowych jest to, że każda jest wyposażona w media, czyli kobieta, która ma przeciwskazania i nie może rodzić w wodzie, czyli w wannie, może skorzystać z łazienki i dużego prysznica i tam może stanąć pod wodą. I to też łagodzi bóle porodowe i odpręża. Bardzo pozytywnie działa na kobietę rodzącą. Jeżeli kobieta nie może urodzić drogami natury, to mamy też pięknie wyposażoną salę, wcięć, nowoczesną na nasze możliwości w dzisiejszych czasach.

Przyszłe mamy będą miały możliwość skorzystania z nowoczesnych urządzeń i fachowej opieki, mówi Renata Michalczyk z Oddziału Ginekologii i Położnictwa. Trakt porodowy to również blok operacyjny.

Jarosław Strzelczyk: To jest specjalna sala operacyjna dla cięć cesarskich połączona z odpowiednim sprzętem nadzorującym czynności fizjologiczne pacjentki i jednocześnie wszystkie niezbędne urządzenia medyczne, które są potrzebne przy wykonywaniu operacji cięcia cesarskiego. Mamy tutaj również sprzęty dydaktyczne, dlatego, że w lampach są podłączone kamery, dzięki którym będziemy mogli prowadzić zajęcia dydaktyczne.

Porodówka na Parkitce to nowoczesny oddział

Dodaje dr Jarosław Strzelczyk – kierownik oddziału ginekologii i położnictwa. Koszt całej inwestycji to ponad 7 milionów złotych, z czego 6 milionów 800 tysięcy złotych wyniosło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego…

Marcin Pakulski: Mamy tutaj nowoczesne fotele porodowe. Mamy pomieszczenie z wanną do porodów w wodzie. Mamy nowoczesny blok operacyjny, który w sytuacji wskazań do cięcia cesarskiego umożliwia tego rodzaju rozwiązanie. Sale są przestronne, przewidujemy możliwości porodów rodzinnych. Myślę, że nowoczesny obszar, który ma zmniejszać stres, powodować, że te warunki będą mniej surowe niż te, które są takimi typowymi warunkami szpitalnymi.

Powiedział nam Marcin Pakulski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala na Parkitce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024