Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Pełno ich nigdzie”. Przypominamy o wystawie na Placu Biegańskiego, potrwa do 2 XI [WIDEO]

Facebook Twitter

Jeszcze do 2 listopada na Placu Biegańskiego stać będzie plenerowa wystawa pod tytułem „Pełno ich nigdzie".

pełno ich nigdzie

„Pełno ich nigdzie” wyjątkowa wystawa  dobiega końca

Ekspozycja upamiętnia w nowatorski sposób społeczność żydowską, pokazuje 30 murali związanych z tą tematyką z różnych miejsc Polski.

Anna Miczko: Brały około 30 i zamknęły się w 13 tematach istotnych dla historii społeczeństw społeczności żydowskiej w Polsce, ale także koegzystencji Polaków z Żydami. Mamy tutaj skupienie na różnych ważnych żydowskich postaciach życia kulturalnego, takich jak Julian Tuwim czy Ludwik Zamenhof. Mamy murale poświęcone polskim sprawiedliwym wśród narodów świata.

– mówi Anna Miczko, koordynatorka wystawy z muzeum Polin.

fot. FB/MuzeumCzestochowskie

Plansze z muralami wybrano spośród setki zgłoszeń.

Anna Miczko: Na ciężkiej podstawie stoi 12 bloków, paneli, na których zaprezentowane są te murale, a na nich jeszcze umieszczone zostały kolorowe tablice z plexi, na których umieszczono tekst, dzięki któremu dowiemy się, co na tych murach jest przedstawione.

Ekspozycji w Częstochowie towarzyszą warsztaty edukacyjne. Muzealnicy przybliżają np. historię Cmentarza Żydowskiego

– mówił w Radiu JURA Wiesław Paszkowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy:

Wiesław Paszkowski: Jest zachowany w stopniu znacznym. Znaczne są też zniszczenia, ale można zobaczyć charakter tego cmentarza i na przykładzie poszczególnych nagrobków, opowiadamy o tym, jak wyglądały nagrobki, jakie były ich style, ale przede wszystkim staram się opowiadać, ponieważ są tam groby, także wojenne, w historii wojennej Żydów częstochowskich.

fot. FB/MuzeumCzestochowskie

Wystawa „Pełno ich nigdzie” to efekt współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie z Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Można ją było już oglądać w 11 miastach: w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Toruniu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj