Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Plenerowa wystawa poświęcona Żydom. Polecają nasi muzealnicy i historycy

Facebook Twitter

Nowa plenerowa wystawa poświęcona historii trafiła na Plac Biegańskiego. Poleca ją naszym mieszkańcom Muzeum Częstochowskie, podobnie jak poleca młodzieżowe warsztaty, które odbywają się w Ratuszu oraz w Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej.

Fot. facebook.com/MuzeumCzestochowskie

Plenerowa wystawa na Placu Biegańskiego

Mówi Katarzyna Jezierska:

Katarzyna Jezierska: Wystawa prezentowana była podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu, a w latach 2021-22 pokazywana była w 11 polskich miastach. Teraz można ją oglądać w Częstochowie. Prezentuje ona około 30 murali, jakie powstały na terenie naszego kraju i opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów, o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez lokalne stowarzyszenia miejskich aktywistów.

„Pełno ich nigdzie”, to wystawa pod gołym niebem, która w centrum miasta upamiętnia w nowatorski sposób społeczność żydowską. Będzie można ją oglądać na placu Biegańskiego aż do 2 listopada.


Towarzyszą jej wycieczki i warsztaty edukacyjne. Muzealnicy przybliżają nam również historię Cmentarza Żydowskiego.

Wiesław Paszkowski: Jest zachowany w stopniu znacznym. Znaczne są też zniszczenia, ale można zobaczyć charakter tego cmentarza i na przykładzie poszczególnych nagrobków opowiadamy o tym, jak wyglądały nagrobki, jakie były ich style, ale przede wszystkim staram się opowiadać, ponieważ są tam groby także wojenne, w historii wojennej Żydów częstochowskich.

Wystawę otwarto 6 października, o przedsięwzięciu mówił Wiesław Paszkowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj