Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy gmach sądu ma być gotowy do 21 grudnia

Facebook Twitter

To już ostatnie tygodnie przeznaczone na budowę nowej, ogromnej siedziby Sądu Rejonowego w Częstochowie. 21 grudnia mija termin zakończenia robót budowlanych przy ul. Św. Rocha.

To największa i najbardziej kosztowna inwestycja w naszym mieście finansowana w całości z budżetu Państwa od czasów powstania dworca głównego PKP.

Dominik Bogacz: Zgodnie z aktualnymi ustaleniami budowa ma zakończyć się 21 grudnia. Ten termin został przedłużony, bo w pierwotnych planach wskazano termin oddania budynku do końca września. Termin  został przesunięty o trzy miesiące na wniosek wykonawcy. Aktualnie realizowane są roboty instalacyjne i wykończeniowe w branży sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. Jeżeli chodzi o prace wykończeniowe, to zostały głównie do wykończenia sale rozpraw oraz holu głównego. Wykonawca zapewnia, że te prace zostaną wykonane w terminie. Sytuacja na rynku budowlanym jest trudna, materiały z każdą chwilą drożeją i trudno przewidzieć kiedy tak naprawdę ta budowa się zakończy.

– mówi sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie. Budowa gmachu wraz pracami wykończeniowymi oraz wyposażeniem kosztuje łącznie ok. 130 mln zł. Kiedy może nastąpić oczekiwana od lat przeprowadzka Sądu Rejonowego do większej siedziby?

Dominik Bogacz: Od momentu oddania budynku przez wykonawcę, jest jeszcze okres pół roku na doprowadzenie wszystkich prac wykończeniowych do końca, w umeblowaniu, zainstalowaniu wszelkiego niezbędnego wyposażenia i dopiero wtedy budynek zostanie oddany do użytkowania. Wstępnie planowane jest, że te prace potrwają pół roku, więc w drugiej połowie 2023 roku sędziowie będą mogli rozpocząć prace, ale czy ten plan uda się zrealizować – czas pokaże. Zgodnie z aktualnymi planami w tym nowym budynku swoją siedzibę ma mieć Sąd Rejonowy Częstochowa Północ.

Obszar jaki obejmuje swoim działaniem Sąd Rejonowy jest ogromny, stąd potrzeba rozdzielenia jego kompetencji i oczekiwany od lat odrębny, nowy budynek:

Dominik Bogacz: Sąd Rejonowy w Częstochowie jest tylko jeden. Obejmuje cały obszar Sądu Okręgowego i gmin ościennych. Zgodnie z planami Ministerstwa Sprawiedliwości, Sąd Rejonowy w Częstochowie ma być podzielony na dwie odrębne jednostki: Sąd Rejonowy Północ oraz Sąd Rejonowy Południe. Wskazać należy, że Sąd Rejonowy w Częstochowie jest największym Sądem Rejonowym w Województwie Śląskim i jednym z największych w Polsce. Od kilku lat jest przyjęta praktyk, że te największe jednostki są dzielone na mniejsze, ponieważ są one łatwiejsze w funkcjonowaniu i zarządzaniu.

Jeżeli plany nie ulegną zmianie, obecny Sąd Rejonowy w Częstochowie decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości zostanie podzielony na dwie jednostki już w najbliższych miesiącach, dodaje sędzia Dominik Bogacz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024