Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sąd rejonowy w Częstochowie w nowej siedzibie dopiero w przyszłym roku

Facebook Twitter

Sąd rejonowy w Częstochowie do nowej siedziby finalnie przeprowadzi się dopiero na początku przyszłego roku, choć pierwotnie inwestycja miała się zakończyć znacznie wcześniej.

Sąd rejonowy w Częstochowie

Sąd rejonowy w Częstochowie – kiedy koniec prac?

Chociaż budowa jest w zasadzie na finiszu, to w tym przypadku mówimy jednak o sporym  Budynek zlokalizowany jest tuż przy skrzyżowaniu z ul. Sikorskiego i św. Krzysztofa.

Sąd rejonowy w Częstochowie – oczywiście mówimy o nowym gmachu – miał być gotowy już do końca ubiegłego roku

– mówi rzecznik prasowy częstochowskich sądów, sędzia Dominik Bogacz.

Dominik Bogacz: Budowa ta trwała kilka lat. Umowa została podpisana 17 września 2018 r. na realizację tego zadania. Budowa miała zostać zakończona w trzecim kwartale 2022 roku, ale tego terminu niestety nie udało się zachować. Wykonawca zobowiązał się do oddania tej budowy już na koniec września tego roku. Tam jest kwestia dokończenia jeszcze samego wyposażenia budynku. Planowane jest, że na przełomie roku, gdy już rozpoczną się przeprowadzki poszczególnych wydziałów, ostateczny termin zamknięcia przeprowadzek to jest w 1 kwiecień 2024 roku.

Sąd rejonowy w Częstochowie w nowej siedzibie: do dyspozycji będzie 25 sal rozpraw

Budynek nowego sądu ma siedem kondygnacji, w tym dwie podziemne, a także wyposażony jest w 25 sal rozpraw. Koszt inwestycji to około 130 mln złotych. Przez kilka lat powstającej inwestycji, koszty te znacząco wzrosły. Co udało się już zrobić?

Dominik Bogacz: Cała powierzchnia zabudowy to jest ponad 2500 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa to blisko 10 tys. metrów kwadratowych. W tym momencie prowadzona jest procedura dotycząca zamówień na wyposażenie tego nowego budynku. Troszkę to też się przedłuża i na razie jeszcze nie można podjąć ostatecznych decyzji. Zostały wyposażone już salę rozpraw w nowy sprzęt, ale pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia pomieszczeń biurowych w szafki, biurka i sprzęt komputerowy. To trwa i też jest kosztowne. Pierwotne założenia co do kosztowności tego wyposażenia okazały się nieaktualne, ceny poszły na tyle w górę, że musi kosztować dużo drożej niż było to planowane.

Sąd rejonowy w Częstochowie nadal jako jedna jednostka, bez podziałów

Początkowo planowano, że częstochowski sąd zostanie podzielony na dwie jednostki – Sąd Rejonowy Częstochowa – Południe oraz Sąd Rejonowy Częstochowa – Północ. Ten drugi miał się mieścić właśnie w nowym budynku. Ostatecznie odstąpiono od tego planu:

Dominik Bogacz: Sąd Rejonowy w Częstochowie zostanie jako jedna jednostka, zostaje tylko fizycznie podzielony na dwie części. Część sądu rejonowego w Częstochowie będzie funkcjonować w nowym budynku, a część, w tym obecnym tutaj na ulicy Dąbrowskiego po przeprowadzeniu niezbędnego remontu. Wstępne przymiarki wskazują, że sprawy karne będą rozpoznawane w nowym budynku. Sprawy cywilne tutaj, w tym starym. W nowym budynku będzie też wydział ksiąg wieczystych, ale informacje będą podane do publicznej wiadomości wtedy, kiedy to już będzie ostatecznie ustalone, ten podział zostanie faktycznie dokonany, bo te kwestie jeszcze podlegają pewnym ustaleniom.

Nie zabraknie też miejsc parkingowych dla pracowników i interesantów

– dodaje sędzia Dominik Bogacz – rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj