Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nocna akcja miejskich służb podczas mrozów dla bezdomnych

Facebook Twitter

W miniony weekend pierwszą w tym sezonie akcję Zima przeprowadził Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

To skoordynowane działania miejskich służb pomocowych, z pracownikami, streetworkerami i Strażą Miejską, aby pomagać skuteczniej osobom bezdomnym.

Olga Dargiel: W nocy z 19 na 20 listopada odbyła się pierwsza w tym okresie jesienno-zimowym akcja Akcja ZIMA. To akcja wsparcia osób w kryzysie bezdomności. W ramach akcji w najzimniejsze noce patrole składające się ze strażników miejskich i streetworkerów kontrolują miejsca niemieszkalne na terenie miasta i dodatkowo są one wyposażone w ciepły posiłek, gorąca herbata, również ciepła odzież, koce, kołdry. Wszystko to po to, aby wspomóc doraźnie osoby bezdomne.

Przymrozki sprawiły, że patrole trafiały na osoby, które w różnych punktach szukały ochrony przed zimnem i potrzebowały gorącego posiłku. Czasem też dodatkowej pomocy. Zawsze patrole starają się skierować bezdomnych do miejskiego przytuliska czy ogrzewalni…

Olga Dargiel: To także jest zawsze okazja do tego, żeby zobaczyć co dzieje się z osobami bezdomnymi w trakcie tych najzimniejszych nocy, próbować nakłonić je do skorzystania ze wsparcia długofalowego w postaci placówek, albo chociaż z ogrzewalni miejskiej, która jest czynna całodobowo, i tam w ten najzimniejszy czas można otrzymać schronienie i wsparcie. Przede wszystkim to ciepłe i bezpieczne miejsce.

– jak mówi Olga Dargiel, rzecznik MOPS-u w Częstochowie, to nadal poważne zjawisko w mieście. Tylko tej jednej mroźnej nocy, doraźną pomoc udzielono kilkudziesięciu osobom…

Olga Dargiel: Patrol odwiedził 51 miejsc, zastano tam 32 osoby. Jedna z osób wymagała interwencji medycznej, dlatego wezwano karetkę pogotowia. Monitoringi miejsc niemieszkalnych są prowadzone na bieżąco, niezależnie od pogody, natomiast w najmroźniejsze noce patrole zabierają ze sobą dodatkowe wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności. Akcja Zima będzie kontynuowana w najmroźniejsze dni przez cały okres jesienno-zimowy.

Akcja została zorganizowana przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Częstochowy, a koordynowana jest przez MOPS. Informowała rzecznik instytucji Olga Dargiel.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024