Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Drogowcy w pełnej gotowości czekają na śnieg. MZD zapowiada rozpoczęcie „Akcji Zima”

Facebook Twitter

Zbliża się zima, dlatego już w czwartek o świcie (17.11) połowa sprzętu do utrzymania zimowego ulic jest w gotowości. 11 jednostek ciężkiego sprzętu zadysponowano w razie konieczności wyjazdu na nasze ulice.

Tym samym Miejski Zarząd Dróg informuje o rozpoczęciu „Akcji zima” w tym sezonie:

Maciej Hasik: Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta, należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych. Posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych tak, by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady. Może się więc zdarzyć, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody.

Sprzęt czeka, zabezpieczona jest też sól i inne środki potrzebne do zimowych prac

– mówi Maciej Hasik, rzecznik w Miejskim Zarządzie Dróg. Firma która zajmie się odśnieżaniem ulic i tak ma reagować na pogodę i bieżącą sytuację na drogach:

Maciej Hasik: W zależności od potencjalnej intensywności zjawisk, powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze zaangażowania 50 lub 100% floty specjalistycznego sprzętu firmy wykonawcy zimowego oczyszczania miasta. Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek, odpowiadać będzie m.in. 16 samochodów z samymi pługami do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu, 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych, na mieście zostanie ustawionych 50 skrzyń z piachem. Do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych.

Sprzętu i ludzi zaangażowanych w utrzymanie zimowe ulic Częstochowy będzie na tyle dużo, aby warunki drogowe nie powodowały jeszcze dodatkowych utrudnień obok prowadzonych inwestycji.

Maciej Hasik: W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje blisko 660 km ulic na terenie miasta Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających do nich chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne. Zimowe oczyszczanie miasta jest zadaniem kosztownym. Jednorazowymi przejazd samymi tylko ulicami miasta pełnego zestawu pługopiaskarek to koszt przekraczający 100 tys. zł. Wartość całej „Akcji Zima” będzie można więc oszacować po wykonaniu. Koniec jest przewidziany na 31 marca przyszłego roku.

O przygotowaniach i rozpoczęciu Akcji Zima na drogach miasta, mówił Maciej Hasik – rzecznik w MZD.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024