Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

MOPS opublikował raport w sprawie liczby osób w kryzysie bezdomności

Facebook Twitter

Znamy już wyniki ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych. Prowadzone było na terenie całego kraju, w tym również w Częstochowie. Akcja odbywała się jeszcze przy niskich temperaturach, ponad miesiąc temu.

MOPS
fot.czestochowa.pl

MOPS opublikował swoje dane liczby osób w kryzysie bezdomności

Olga Dargiel: Analiza zebranych danych wykazała, że w nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku na terenie Częstochowy przebywało 371 osób bezdomnych. W tej grupie było 48 osób przebywających poza placówkami o charakterze instytucjonalnym- tutaj mamy na myśli miejsca nie mieszkalne, altany czy pustostany. Poprzednie ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych odbywało się w lutym 2019 roku, wówczas jego wyniki wskazały, że na terenie miasta Częstochowy przebywało 351 osób bezdomnych.

fot.czestochowa.pl

Jak zauważa rzecznik instytucji Olga Dargiel, statystyki nieznacznie się zmieniły przez kilka lat. Od ostatniego liczenia w 2019 roku liczba bezdomnych w Częstochowie wzrosła o 20 osób:

Olga Dargiel: Jeśli chodzi o wyniki badania ankietowego, to badanie pokazało, że większość, bo 81% badanych to mężczyźni. Większość mężczyzn 44% to osoby w wieku od 41 do 60 lat, a większość kobiet 32%, to również osoby między 41. a 60. rokiem życia. Większość osób bezdomnych ma wykształcenie zawodowe, średnie oraz podstawowe. 12 osób bezdomnych wskazało wykształcenie wyższe.

fot.czestochowa.pl

W Częstochowie mamy 371 osób w kryzysie bezdomności – to wyniki tegorocznego liczenia, które przypomnijmy, przeprowadzano na terenie całego kraju. Przeprowadzono też ankiety, które pomogą wdrożyć działania mające ograniczyć w przyszłości zjawisko bezdomności:

Olga Dargiel: Jeśli chodzi o okres pozostawania osobą bezdomną, to tutaj najczęściej udzielane odpowiedzi, to był okres pozostawania bezdomności od 5 do 10 lat. Z analizy ankiet wynikało, że osoby bezdomne jako najczęstsze przyczyny bezdomności wskazywały: mężczyźni, uzależnienie od alkoholu, konflikty rodzinne, eksmisje, wymeldowanie z mieszkania czy rozpad związku. Natomiast jeśli chodzi o kobiety, to one wskazywały jako pierwsze najczęstsze przyczyny bezdomności: konflikt rodzinny, eksmisję, wymeldowanie z mieszkania, a także przemoc domową.

Podsumowywała Olga Dargiel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

fot.czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024