Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie tracą nadziei na rozwój kultury w mieście. Planują festiwal przy Mielczarskiego i tworzą nowy teatr

Facebook Twitter

Teatr Nowy w Częstochowie zapowiada Fundacja Oczami Brata i jej prezes Paweł Bilski. Pytany o plany mówił nam o szerokiej współpracy z aktorskim gronem Teatru im. Stanisława Jaracza i artystycznych planach przy ul. Mielczarskiego na Starym Mieście.

Mówi Paweł Bilski:

Pragniemy mimo pandemii nie poddawać się i w pewien sposób realizować swoje marzenia o profesjonalnym aktorstwie, o profesjonalnym teatrze. Inaugurujemy powstanie tego teatru, który mam nadzieję, że zagości na stałe nie tylko w tkance miejskiej artystycznej, ale również będzie to teatr, który będzie mógł współpracować z wieloma innymi i w ten sposób się też rozwijać. Pierwsze owoce będzie można zobaczyć już niedługo, w zależności od tego, jak pozwoli nam na to pandemia, ale mamy juz pierwszy tekst, który pragniemy realizować. Jest to spektakt „Cebula” Łukasza Staniszewskiego.

Przygotowania do wystawienia sztuki, na razie zdalne ruszyły.

Krystalizują się też plany dotyczące promowania kultury alternatywnej przy ul. Mielczarskiego, gdzie działa klubokawiarnia Alternatywa 21.

Przy ul. Mielczarskiego w Częstochowie będzie Festiwal Kultury Alternatywnej. Podczas tego festiwalu zagosci właśnie tutaj wiele różnych grup artystycznych, muzyków, aktorów, animatorów kultury, mam nadzieję, że też malarzy, osób, dzięki którym powstaje tu też miniinstalacja artystyczna albo mural. Będzie można powiedzieć, tak pierwszy raz sprawdzam, jak temu teatrowi też poszło.

Siłą rzeczy w czasach pandemii plany mogą się oddalić, ale animatorzy kultury skupieni wokół przedsięwzięcia nie tracą nadziei na rozwój artystyczny tego punktu w Częstochowie.

Mimo pandemii będziemy tworzyć, działać, m.in. spotykać się, jak nie będzie to możliwe osobiście, to online i już tworzyć te spektakle, bo wiele takich różnych elementów może się dziać online jak np. próby stolikowe, które często odbywają się w teatrach, a póżniej już spotkamy się i stworzymy pierwszy spektakl

– z prezesem Fundacji Oczami Brata, Pawłem Bilskim spotkał się w klubokawiarni przy ul. Mielczarskiego – Paweł Stępniewski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj