Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aktorzy z Częstochowy zagrają dla artystów weteranów w Skolimowie

Facebook Twitter

To będzie niezwykły spektakl i przeżycie teatralne. Założyciel Teatru Nowego w Częstochowie i szef Fundacji Oczami Brata zabiera znany spektakl "Cebula" na deski Domu Aktora Weterena w Skolimowie.

Aktorzy z Częstochowy

Aktorzy z Częstochowy wystąpią przed zasłużonymi artystami

Paweł Bilski: Przyjeżdżamy do Skolimowa, znanego Domu Artystów Weteranów właśnie, którzy mieszkają w Skolimowie i są już na emeryturze, więc granie dla tych aktorów obecnie myślę, że to będzie nie lada sztuka. Dom dla artystów w Skolimowie prowadzony jest przez Związek Artystów Scen Polskich i z racji naszej wspólnej historii znajomości, od takiej zbiórki rozpoczęła się pewna taka historia w naszej współpracy właśnie z zarządem ZASP, władzami właśnie tego domu w Skolimowie.

Prezentowany już od dwóch lat w naszym mieście spektakl „Cebula”, zostanie wystawiony w Skolimowie w poniedziałek 30 października o godz. 14.00. To wyjątkowe zaproszenie i spotkanie, podkreśla w Radiu Jura – Paweł Bilski:

Paweł Bilski: Nagle się pojawiła taka idea, ja odwiedziłem już tych artystów kilka razy i wpadłem na pomysł, żeby czemu nie u nich w takiej przestrzeni, gdzie na co dzień właśnie ci nasi artyści jedzą tam posiłki, mają podwyższenie, scenę z fortepianem, żeby nie zagrać spektaklu. No i tak też się też stało, jedziemy 30 października gramy na deskach salki naprawdę urokliwej właśnie w Skolimowie.

Paweł Bilski, dyrektor Teatru Nowego i aktor, gra w spektaklu „Cebula” swojego nieżyjącego brata. Partnerują mu Paulina Kajdanowicz, Iwona Chołuj i Adam Machalica. Całość reżyserował Marek Ślosarski:

Paweł Bilski: To jest na pewno wyjątkowe miejsce, więc pewnie też przeżycie dla artystów, którzy staną na scenie przed tymi aktorami weteranami. Poszczególne części wypełniają, chociażby pamiątki po naprawdę znanych aktorach, artystach, którzy często po prostu przekazywali to na rzecz tego ośrodka, więc tam można dotknąć tej historii. Dla mnie to było naprawdę wyjątkowe, bo ukończyłem szkołę aktorską w Olsztynie przy Teatrze Jaracza, a tam np. są meble, które Jaracz pozostawił po sobie, więc rzeczywiście ta historia w pewnym momencie gdzieś się domyka.

Z Pawłem Bilskim rozmawiał Mariusz Osyra. Swoje spektakle Teatr Nowy aktualnie prezentuje w nowej siedzibie przy ul. Brzezińskiej, wcześniej gościnnie pojawiał się m.in. w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater. „Cebula” to debiutanckie przedstawienie Teatru Nowego z 2021 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024