Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Naukowcy zajmą się „sztucznym przewodem pokarmowym”, a kierunek lekarski na UJD ma spore powodzenie

Facebook Twitter

Kierunek lekarski na UJD budzi ogromne zainteresowanie. Chętnych jest znacznie więcej niż miejsc. Uczelnia chwali się nowatorskimi badaniami i projektami i milionami na nowy sprzęt.

Kierunek lekarski na UJD cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Kierunek lekarski na UJD cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. O jedno z 60 miejsc, starało się w tegorocznej rekrutacji prawie 2 tysiące osób. Uczelnia przygotowuje się do rozbudowy swojej infrastruktury.

Kierunek lekarski na UJD: spore inwestycje w kadrę

Budynek Collegium Medicum z nowoczesnymi laboratoriami ma powstać przy ul. Chłopickiego. Jednocześnie częstochowska uczelnia pozyskała w ostatnim czasie środki finansowe na realizację dwóch dużych projektów badawczych związanych z medycyną. Jeden dotyczy sztucznego przewodu pokarmowego, drugi – sztucznej inteligencji w obrazowaniu w medycynie. – Z nowoczesnego sprzętu korzystać będzie kadra medyczna UJD – poinformowała na antenie Radia Jura rektor Uniwersytetu Jana Długosza prof. Anna Wypych – Gawrońska.

Anna Wypych – Gawrońska: To są milionowe kwoty, które już Uniwersytet uzyskał. Jeszcze nie podpisałam, ale już mogę to powiedzieć, bo informację mamy z instytucji pośredniczącej. To będą urządzenia bardzo kosztowne, których szpital nie uzyskałby, dlatego że musi to uzyskać uczelnia. Ale na tych urządzeniach badania naukowe będą prowadzić lekarze, ci, którzy będą chcieli. I do tych takich badań naukowych zachęcamy tych aktualnych lekarzy, którzy są w naszych szpitalach. Mam takie pytania od kadry medycznej i oczywiście tych, którzy będą przychodzić do Częstochowy również, bo przecież zapotrzebowanie na kadrę medyczną jest ogromne w naszym mieście i w ogóle w kraju.

Jak dodaje prof. Anna Wypych – Gawrońska, środki finansowe jakie udało się pozyskać to ok 6 mln złotych na każdy z projektów.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj