Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na Uniwersytet Trzeciego Wieku zawitał klub pacjenta. Profilaktyka i rady specjalistów

Facebook Twitter

Jak ważna w dzisiejszych czasach jest profilaktyka chorób cywilizacyjnych, przekonali się dyskutanci podczas rozmów ze specjalistami w Politechnice Częstochowskiej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku
Fot. Fundacja "Z sercem do Pacjenta"

Na Uniwersytet Trzeciego Wieku zawitał klub pacjenta

Spotkanie Klubu Pacjenta zostało zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku:

Ewa Gruchot: Na stoisku Narodowego Funduszu Zdrowia była wykonywana analiza składu ciała. Jest to takie specjalne badanie przesiewowe, które mówi nam, ile mamy mięśni w naszym organizmie, jak jesteśmy nawodnieni, ile mamy tkanki tłuszczowej. Także fajnie wtedy możemy obserwować zmiany, jakie zachodzą, jeżeli robimy regularnie takie badanie właśnie czy to w Wojewódzkim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub na takich właśnie wydarzeniach profilaktycznych, możemy śledzić, jak idą nasze noworoczne postanowienia.

– mówi Ewa Gruchot z Fundacji „Z sercem do pacjenta”, która przygotowała wydarzenie w auli Wydziału Zarządzania na Politechnice. Tym razem lekarze podczas Klubu Pacjenta skupili się m.in. na bezdechu sennym, czyli bardzo powszechnej dolegliwości.

Justyna Paluszek: Niedotlenienie i brak powietrza w czasie nocy będzie powodowało konsekwencje przede wszystkim dla serca, na neurologii zawały, udary, problemy z nadciśnieniem, problemy z otyłością, problemy z cukrzycą, z redukcją wagi. To wszystko będzie się nakładało w ogromny zespół metaboliczny i przeróżne konsekwencje. Jeśli pacjent jest niewyspany i niedotleniony, niestety nie poradzi sobie i od razu jest skazany na przegraną walkę z innymi schorzeniami. Ten sen powinien zregenerować i dotlenić. Jeśli tak nie jest, to musimy coś z tym zrobić.

– radziła dr Justyna Paluszek, pulmonolog. Nie zabrakło również stoisk prozdrowotnych pozwalających sprawdzić stan swojego organizmu i przypomnieć uczestnikom o koniecznej profilaktyce. Swoje programy oraz przygotowane dla pacjentów aplikacje prezentował Narodowy Fundusz Zdrowia:

Mariusz Rutkowski: Diety NFZ jest to taka aplikacja, która umożliwia kontrolować swój sposób odżywiania się. Jest to aplikacja, gdzie możemy przygotować sobie odpowiednią dietę, zestawić z gotowych produktów i po prostu ją stosować. Możemy dietę skonfigurować pod własny wiek, pod własną masę ciała i tym samym dbać o swoje zdrowie. Moje Fizjo Plus jest to aplikacja, którą może każdy zainstalować sobie na telefonie. Jest to tak zwana doraźna pomoc w walce z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku, bioder. Są filmiki zamieszczone na tej aplikacji.

Do używania nowoczesnych rozwiązań dla pacjentów zachęcał Mariusz Rutkowski ze śląskiego oddziału NFZ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj