Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na terenie Częstochowy obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe

Facebook Twitter

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie Częstochowy. Taką decyzję podjął we wtorek (6.02) prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. 

Pogotowie przeciwpowodziowe Intensywne opady Pogotowie przeciwpowodziowe deszczu Stan pogotowia przeciwpowodziowego

Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Częstochowy

To decyzja w związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu. Na rzece Stradomce oraz Kanale Ulgi Kucelinka przekroczone zostały stany ostrzegawcze, podwyższone są także poziomy wód w rzekach w gminach ościennych i prognozą niekorzystnych warunków pogodowych na kolejne dni, Prezydent Miasta Częstochowy wprowadził na terenie miasta pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązuje od 6 lutego.

O niebezpieczeństwo pytaliśmy w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego:

Rafał Kusal: Obecnie w Częstochowie sytuacja nie najgorsza względem innych gmin, które są gminami ościennymi. Na naszych rzekach, póki co mamy przekroczone stany ostrzegawcze, w związku z tym prezydent miasta podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego, mającego na celu przede wszystkim wzmocnienie uwagi naszych służb w Częstochowie, poszczególnych wydziałów związanych z taką sytuacją i panowania nad ewentualnym żywiołem, który nas może dotknąć.

O jakich działaniach zapobiegających i kontrolujących mowa?

Rafał Kusal: To są zwiększone kontrole zarówno rzek, czy też wałów, czy poszczególnych rowów melioracyjnych, to już jest prowadzone. Oczywiście każdy z wydziałów zgodnie z planem operacyjnym na wypadek powodzi ma poszczególne zadania przypisane. Staramy się, aby sytuacja nas nie przerosła, choć pogoda do tej pory bardzo jest nieprzewidywalna. Stosunkowo krótkie opady deszczu, które nawiedziły nasz rejon, spowodowały dość szybki wzrost stanu wody, dlatego postanowiliśmy takie pogotowie wprowadzić na terenie naszego miasta. Częstochowa nie jest jakoś specjalnie na chwilę obecną narażona na niebezpieczeństwo, oczywiście dochodzi do lokalnych drobnych podtopień, ale one nie wynikają z wystąpienia wody z wałów rzecznych, a raczej kanalizacji deszczowej, która ma ograniczone możliwości przyjęcia wody, czy też z uwagi na możliwości odprowadzenia jej do rzek.

Czy istnieje zwiększone ryzyko dotyczące ewentualnych większych podtopień, czy lokalnych powodzi?

Rafał Kusal: Część wałów była remontowana w naszym mieście, oczywiście monitorujemy cały czas ich stan. Na chwilę obecną nie dochodzi do żadnych przesiąknięć czy też stanów niebezpiecznych zagrażających bezpieczeństwu naszym mieszkańcom. Mam nadzieję, że pogoda nie spisze nam jakiegoś psikusa, ani też nie dostaniemy dużej ilości wody z biegów wodnych z gmin poprzedzających nasze miasto, licząc od południa. Na chwilę obecną mamy mały problem na Słowiku, gdzie ta woda jest bardzo wysoka. Przez nasze miasto stany ostrzegawcze są przekroczone, alarmowe jeszcze nie zostały osiągnięte. Będziemy starali się, aby nie doszło do żadnych niebezpieczeństw.

Mówił Rafał Kusal, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Pogotowie przeciwpowodziowe

Wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego, wiąże się przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Całodobowo działają Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, prowadzona jest wzmożona obserwacja stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj