Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pogotowie przeciwpowodziowe w Częstochowie. Jakimi zabezpieczeniami dysponuje miasto?

Facebook Twitter

We wtorek 6 lutego w Częstochowie wprowadzone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. W środę prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze służbami kryzysowymi sprawdzał stan zabezpieczenia przed powodzią.

Pogotowie przeciwpowodziowe
fot.fb/Miasto Częstochowa

Pogotowie przeciwpowodziowe w Częstochowie

Decyzja o wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego była związana z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na odcinkach rzek w granicach miasta, a także podniesieniem stanów wody w rzekach na terenie okolicznych gmin. Po ostatnich intensywnych opadach w Częstochowie doszło też do lokalnych podtopień, będących efektem ograniczonych możliwości odprowadzania dużej ilości wód opadowych przez sieć kanalizacyjną. W Urzędzie Miasta pytaliśmy o to, w jakim stanie są częstochowskie zabezpieczenia przeciwpowodziowe:

Marcin Breczko: Częstochowa dysponuje dobrze wyposażonym magazynem przeciwpowodziowym, także systemem telemetrycznego monitoringu rzek, czyli badania poziomu wody w rzece, oraz rozbudowanym systemem ostrzegania poprzez syreny alarmowe. System monitoringu poziomu rzek został sfinansowany z budżetu miasta, natomiast zaprojektował go, wybudował oraz administruje nim od trzech lat Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ostatnich latach Częstochowa przeprowadziła kilka dużych inwestycji zapobiegających miejscowym podtopieniom. Prawie 60 milionów złotych łącznie kosztowało odwodnienie części Grabówki, Kiedrzyna oraz zlewni ulicy Traugutta. Miejski Zarząd Dróg odwodnił niedawno ulicą Jesienną.

Jak usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta, inwestycje w zabezpieczenia przeciwpowodziowe są cały czas planowane i realizowane nie tylko przez lokalny samorząd:

Marcin Breczko: W planach jest natomiast odwodnienie obszaru u zbiegu, czy też na granicy dzielnic Parkitka i Grabówka. Władze Częstochowy zabiegają także o to, aby Państwowa spółka Wody Polskie zrealizowała przebudowę i konserwację wałów na obszarze miasta. Wody Polskie są bowiem administratorem rzek oraz wałów. Ostatnim większym przedsięwzięciem w tym zakresie jest prowadzona etapowo od 2019 roku rozbudowa długich na około 14 kilometrów wałów kanału Kucelinki.

Mówił Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2024