Mobilne płuca stanęły w Częstochowie. Czas na podsumowanie akcji
W ubiegłym roku instalacja ta przez dwa tygodnie rejestrowała stan powietrza na Placu Rady Europy, a w tym roku, od 24 stycznia do 7 lutego, znalazła swoje miejsce na Starym Rynku. Jakie wnioski przynosi ten eksperyment?

Szacowany czas czytania: 01:35
Mobilne płuca w Częstochowie. Podsumowanie
Częstochowski Alarm Smogowy po raz drugi postawił w Częstochowie mobilne płuca, które mają uświadamiać mieszkańcom, jakiej jakości powietrzem oddychamy. Jak wypadł test tym razem?
Hubert Pietrzak: Zachowało się, można powiedzieć lewe płuco jeszcze z 2022 z placu Rady Europy. Jak widać na materiale porównawczym, niestety tutaj na Starym Rynku powietrze jest gorszej jakości. Dlaczego to jest tak istotne? Otóż drodzy Państwo i w okresie w 2022 od końca listopada do 13 grudnia nie mieliśmy dni, w których średnie dobowe stężenie PM10 było przekroczone o 50 mikrogramów na metr sześcienny. I tutaj mamy bliźniaczą sytuację. Można powiedzieć, że tego smogu nie było wiele, czyli mówimy o dniach, niesmogowych. Mimo wszystko na Starym Mieście te płuca po pierwsze znacznie szybciej się zrobiły grafitowe, teraz wręcz brudne od smogu.

Jak wykazał test, dużo zależy od miejsca, w którym taka instalacja zostanie postawiona:
Hubert Pietrzak: Jednak ta różnica w kolorze jest duża. To bardzo źle świadczy o tym, jednak wskazuje na to, że główny problem ze smogiem to są kopciuchy, stare piece to już 70%. Pamiętajmy o tym, że na placu Rady Europy płuca stały przy ruchliwej arterii ruchu, tutaj jednak ten ruch jest dużo mniejszy. Za to są kopciuchy i kamienice. Wynik, można powiedzieć, sam się komentuje.
– mówił Hubert Pietrzak z Alarmu Smogowego.
Czytaj także: