Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mobilne płuca stanęły w Częstochowie. Czas na podsumowanie akcji

Facebook Twitter

W ubiegłym roku instalacja ta przez dwa tygodnie rejestrowała stan powietrza na Placu Rady Europy, a w tym roku, od 24 stycznia do 7 lutego, znalazła swoje miejsce na Starym Rynku. Jakie wnioski przynosi ten eksperyment?

Mobilne płuca
fot.fb/Częstochowski Alarm Smogowy

Mobilne płuca w Częstochowie. Podsumowanie

Częstochowski Alarm Smogowy po raz drugi postawił w Częstochowie mobilne płuca, które mają uświadamiać mieszkańcom, jakiej jakości powietrzem oddychamy. Jak wypadł test tym razem?

Hubert Pietrzak: Zachowało się, można powiedzieć lewe płuco jeszcze z 2022 z placu Rady Europy. Jak widać na materiale porównawczym, niestety tutaj na Starym Rynku powietrze jest gorszej jakości. Dlaczego to jest tak istotne? Otóż drodzy Państwo i w okresie w 2022 od końca listopada do 13 grudnia nie mieliśmy dni, w których średnie dobowe stężenie PM10 było przekroczone o 50 mikrogramów na metr sześcienny. I tutaj mamy bliźniaczą sytuację. Można powiedzieć, że tego smogu nie było wiele, czyli mówimy o dniach, niesmogowych. Mimo wszystko na Starym Mieście te płuca po pierwsze znacznie szybciej się zrobiły grafitowe, teraz wręcz brudne od smogu.

Mobilne płuca fot.fb/Częstochowski Alarm Smogowy

Jak wykazał test, dużo zależy od miejsca, w którym taka instalacja zostanie postawiona:

Hubert Pietrzak: Jednak ta różnica w kolorze jest duża. To bardzo źle świadczy o tym, jednak wskazuje na to, że główny problem ze smogiem to są kopciuchy, stare piece to już 70%. Pamiętajmy o tym, że na placu Rady Europy płuca stały przy ruchliwej arterii ruchu, tutaj jednak ten ruch jest dużo mniejszy. Za to są kopciuchy i kamienice. Wynik, można powiedzieć, sam się komentuje.

– mówił Hubert Pietrzak z Alarmu Smogowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj