Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mobilne Płuca w Częstochowie. CzAS na zmianę powietrza, jakim oddychamy!

Facebook Twitter

Częstochowski Alarm Smogowy (CzAS) ponownie zaprasza do miasta "Mobilne Płuca" Polskiego Alarmu Smogowego. Dwumetrowy model ludzkich płuc przez dwa tygodnie będzie "oddychał" częstochowskim powietrzem na Starym Rynku.

fot.mat.prasowe

Mobilne Płuca w Częstochowie

Inicjatywa ta jest możliwa dzięki zaangażowaniu Huberta Pietrzaka z Fundacji CzAS oraz wsparciu architektów z SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji proekologicznych w regionie.

Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza, inaugurując piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach. Kampania ma na celu pokazanie lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy. W tym roku Polski Alarm Smogowy apeluje do koalicjantów tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem.

W Polsce wciąż dymi około 3 milionów „kopciuchów”, a nasz kraj dalej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Polski Alarm Smogowy apeluje o odblokowanie 3 mld Euro z KPO na walkę ze smogiem (wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizacji domów), przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 r. oraz wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych.

Mobilne Płuca w Częstochowie, fot.mat.prasowe

„Mobilne Płuca” zostały ustawione w Częstochowie już po raz drugi. W tym roku miejsce ich „oddychania” jest wyjątkowe, ponieważ znajdują się obok wspaniałego drzewa rosnącego na Starym Rynku, które stanowi przez większość roku naturalne płuca tego miejsca.

Mam nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do wzrostu świadomości wśród okolicznych mieszkańców o szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem

– mówi lider CzAS, Hubert Pietrzak.

Mobilne Płuca w Częstochowie. Zobaczcie film z ustawienia instalacji

Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie jurabezsmogu.pl/pluca/.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj