Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak wyglądają Mobilne Płuca po tygodniu „oddychania” w Częstochowie?

Facebook Twitter

Na Starym Rynku w Częstochowie pojawiła się niecodzienna instalacja - dwumetrowy model ludzkich płuc, który od tygodnia "oddycha" miejscowym powietrzem. Niestety, jego kolor zmienił się już na grafitowy, co jest niepokojącym dowodem na tragiczną jakość powietrza panującą na Starym Mieście.

Mobilne Płuca

Hubert Pietrzak, lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego, podkreśla, że zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Prowadzi do częstszych zachorowań, nasila objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy oraz zakażeń układu oddechowego.

Instalacja mobilnych płuc jest obecna w Częstochowie już po raz drugi. Pierwszy raz zagościła na Placu Rady Europy w 2022 roku. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 24 stycznia 2024 roku i potrwa do 7 lutego. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” realizowana jest we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.

Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza i jego wpływ na zdrowie. Organizatorzy mają nadzieję, że wizualny dowód w postaci „oddychających” płuc przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej i zachęci do działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj