Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mobilne płuca w kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pojawiły się w Częstochowie

Facebook Twitter

Częstochowski Alarm Smogowy chce pokazać, jakim powietrzem oddychamy w centrum miasta. To właśnie tutaj, przed dworcem kolejowym na Placu Rady Europy znalazły dla siebie miejsce mobilne płuca. Już instalacja dojechała na miejsce i działa.

To instalacja uświadamiająca mieszkańcom poziom zanieczyszczeń w powietrzu, dojechała do naszego miasta. Model ludzkich płuc ma dwa metry, oddycha i tym samym pochłania drobinki pyłów, które znajdują się w powietrzu. Tylko w tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą łącznie 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. W każdym z punktów pomiar trwa 2 tygodnie. Po tym czasie niestety biała tkanka zazwyczaj przybiera ciemno szary lub czarny odcień.

Jak będzie u nas? Przekonamy się w najbliższych dniach, pomiar rozpoczął się w środę. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. W Dniu Czystego Powietrza 14 listopada – Polski Alarm Smogowy rozpoczął 4. edycję kampanii pod szyldem „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Na jej trasie znalazła się też Częstochowa. Szczegóły i bieżące obserwacje na swoim profilu zamieszcza Częstochowski Alarm Smogowy.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023