Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Młody pacjent w centrum uwagi”. Specjalna konferencja neonatologów w Częstochowie

Facebook Twitter

Za nami w Częstochowie XIV Konferencja Naukowa pod nazwą „Młody pacjent w centrum uwagi". Poruszano na niej m.in. temat koniecznej dla wcześniaków wielospecjalistycznej opieki.

konferencja neonatologów w Częstochowie

Konferencja neonatologów w Częstochowie

O bardzo potrzebnym programie zdrowotnym dyskutowali neonatolodzy:

Ewa Helwich: To jest program, o który dopominaliśmy się już od dawna, mamy już konkretny plan wdrożenia w ośmiu ośrodkach w Polsce, które są przystosowane do tego, żeby te dzieci ratować. Chcemy objąć opieką rozwojową trzyletnią te dzieci po wyjściu ze szpitala, tak żeby stworzyć im lepsze warunki, żeby te uszkodzenia, które istnieją, zminimalizować i wykorzystać ich możliwości rozwojowe, tak, żeby mogły rozwijać się tak, jak dzieci urodzone wcześniej.

Specjaliści z dziedziny neonatologii informowali o wdrażaniu programu KORD, który obejmuje kompleksową opiekę rozwojową nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, mówiła nam prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy z neonatologii. Jak ważny jest higieniczny tryb życia w trakcie ciąży dla dziecka, przypominała prof. Iwona Maroszyńska:

Iwona Maroszyńska: Jedną z ważnych przyczyn uszkodzenia mózgu to są zakażenia, stany zapalne, częściej się rozwijają u kobiet, które palą papierosy, piją alkohol. Zakażenia z tej grupy to są głównie te zakażenia wirusowe, do których należy różyczka, ospa wietrzna. Są szczepienia, które zapobiegają, więc dobrze byłoby z tego skorzystać, bo to również może być konsekwencją uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

in-vitro

Mówiła prof. Iwona Maroszyńska z Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Specjaliści lekarze ostrzegali też w Częstochowie przed zakażeniami wirusowymi, które są niebezpieczne dla dzieci, a szczególnie przed wirusem RSV:

Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka: 90% dzieci do drugiego roku życia w wielu krajach, a także i w Polsce styka się z tym wirusem. Część z nich infekcje przebiega względnie łagodnie, a u części właśnie dzieci przedwcześnie urodzonych ta infekcja może być bardzo, bardzo groźna. Te dzieci, które czasem takie malutkie, urodzone w dwudziestym czwartym i dwudziestym piątym tygodniu ciąży, ważą 600-700 gramów po urodzeniu, mogą kilkanaście tygodni spędzić na oddziałach intensywnej terapii. Wypisujemy je w okresie teraz jesienno-zimowym. Mogą tego wirusa złapać najczęściej od rodziców, od starszego rodzeństwa, które uczęszcza do żłobków czy do przedszkola.

Dodaje prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Koalicji dla Wcześniaka. Konferencję z zakresu medycyny prenatalnej i neonatologii w Częstochowie przygotował śląski oddział Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024