Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Program in vitro na Śląsku! Na razie na trzy lata, a wsparcie otrzyma ponad tysiąc par

Facebook Twitter

Program in vitro na Śląsku stał się faktem. Od dzisiaj (14.03) rusza rejestracja par, które chcą leczyć niepłodność z finansowym wsparciem województwa śląskiego.

Program in vitro
Fot. jarmoluk pixabay.com

Program in vitro na Śląsku już działa. W naszym województwie  rusza wojewódzki program dopłat do leczenia niepłodności. Program próbowano wprowadzić w poprzedniej kadencji Sejmiku. Wówczas nie było zgody politycznej, teraz jest. Na ten cel samorząd przeznacza 20 mln złotych. Mówi radna sejmiku Katarzyna Stachowicz:

Katarzyna Stachowicz: Pary, które z wiadomych przyczyn zdrowotnych, nie mogą posiadać potomstwa, będą mogły sięgnąć po te środki, które dadzą im szczęście. Bardzo też tym szczęściem ich będziemy się cieszyć, mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku. To jest historyczna chwila ze względu na to, że wiemy, jakie to jest nieszczęście jeśli te pary rzeczywiście dziecka posiadać nie mogą.

Katarzyna Stachowicz, fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Program in vitro na Śląsku – już można się zgłaszać!

Wnioski można składać już dzisiaj. Urszula Koszutska wiceprzewodnicząca sejmiku śląskiego, ma nadzieję że dzięki programowi dopłat do in vitro na Śląsku zacznie przybywać dzieci:

Urszula Koszutska: W naszym regionie najważniejszym czynnikiem, który zagraża naszemu rozwojowi jest właśnie depopulacja. Jest problem związany z dzietnością w naszym regionie, dlatego to jest też taka forma, która ewentualnie zaproponuje małżeństwom, naszym parom, mieszkankom – potomstwo, które też pozwoli na rozwój naszego regionu.

Rekrutacja do programu par rozpoczęła się już dzisiaj. Mówi wicemarszałek Anna Jedynak Rykała:

Anna Jedynak Rykała: Jeśli osoba, rodzina będzie się rekrutowała, będzie miała koordynatora, opiekuna, który się z im skontaktuje, który będzie z nim rozmawiał i  przeprowadzi go i weprze w całej procedurze. Jestem z tego dumna, szczęśliwa, że nam się to ufało, że dziś startujemy, mimo tylu przeciwności.

Wicemarszałek woj. śląskiego Anna Jedynak fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Program dopłat do leczenia niepłodności metodą in vitro ma trwać w województwie śląskim trzy lata. Na realizację i promocję programu do 2026 roku zarząd Województwa Śląskiego zaplanował łącznie 20 mln zł, czyli po 5 mln zł na każdy rok. Program adresowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących Województwo Śląskie. Jak zgłosić się do programu?

Zgłoszenia do Programu należy dokonać jedynie poprzez wypełnienie formularza kontaktowego na stronie internetowej TUTAJ Realizatora, uzupełniając w formularzu swoje dane osobowe oraz wybierając klinikę Katowice. Konsultant z kliniki InviMed w Katowicach skontaktuje się z zainteresowanymi telefonicznie w ciągu 7 dni roboczych, licząc od momentu wysłania formularza, w celu umówienia wizyty kwalifikującej do Programu. Decydować będzie kolejność zgłoszeń złożonych poprzez formularz kontaktowy.

Wsparciem w ramach Programu opracowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego objętych zostanie 1 230 par. Program skierowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących nasz region od co najmniej 3 pełnych miesięcy poprzedzających dzień kwalifikacji do Programu (przynajmniej jedna osoba z pary). Ponadto, do Programu zostaną zakwalifikowane pary, które mają wskazania medyczne zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności oraz rekomendacjami w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka. Wiek kobiety musi się mieścić w przedziale od 20 do 42 lat według rocznika urodzenia. Każda para będzie mogła skorzystać z 3 prób zapłodnienia pozaustrojowego w trakcie realizacji Programu.

Niepłodność została sklasyfikowana przez WHO, Światową Organizację Zdrowia jako choroba. In-vitro to skuteczna metoda radzenia sobie z nią

– podsumowuje radna Sejmiku Alina Bednarz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024