Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Hospicjum w Częstochowie gospodarzem ważnego spotkania ekspertów opieki paliatywnej

Facebook Twitter

Do Częstochowy przyjechało grono praktyków oraz teoretyków zajmujących się rozwojem opieki paliatywnej. Na zaproszenie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, wzięli udział w 26. konferencji naukowo-szkoleniowej.

Hospicjum w Częstochowie

Praktycznie i teoretycznie o opiece paliatywnej z inicjatywy Hospicjum w Częstochowie

W Częstochowie odbyła się 26. konferencja naukowo-szkoleniowa, która zgromadziła praktyków i teoretyków z całej Polski, specjalizujących się w opiece paliatywnej. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej stało się platformą do dyskusji o aktualnych wyzwaniach i problemach, z jakimi boryka się ta dziedzina medycyny. Co pozostaje największym problemem hospicjów? O tym powiedział nam dr n. med. Marcin Janecki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Marcin Janecki: Finansowanie opieki paliatywnej i braki kadrowe. Pacjentów mamy coraz więcej, wydłużające się kolejki, a niestety specjalistów czy osób, które chciałyby pracować zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek, jak i opiekunek medycznych nie ma na tyle dużo, żeby ta opieka mogła rzeczywiście właściwie i sprawnie funkcjonować. Mimo że Polska należy do ścisłej światowej czołówki, jeżeli chodzi o rozwój opieki paliatywnej czy medycyny paliatywnej, to jednak te braki są bardzo istotne dla pacjentów przede wszystkim, bo oni czekają w kolejkach i niestety bardzo często nie doczekują tej opieki.

Na ten i inne problemy w tej dziedzinie pomocy medycznej próbowali zaradzić uczestnicy konferencji:

Wojciech Leppert: Po pierwsze leczymy chorych, pacjenci objęci opieką paliatywną, często mają wiele dokuczliwych objawów i ich skuteczne leczenie jest niezwykle ważne, zwłaszcza ból, duszność, ale tych objawów jest kilkadziesiąt, można powiedzieć. Każdy pacjent wymaga bardzo takiego indywidualnego podejścia i indywidualnie dobranego leczenia tych objawów. Często posiłkujemy się również leczeniem, wsparciem ze strony innych specjalistów, którzy tymi chorymi też się opiekują. Zwłaszcza onkologami, bo przecież większość naszych chorych to są pacjenci z rozpoznaniem choroby nowotworowej.

Zauważa prof. n. med. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Na dorocznej konferencji było o problemach związanych z poprawą jakości życia, metodach walki z bólem, a także wyzwaniach, jakie stoją przed specjalistami zaangażowanymi w opiekę paliatywną:

Wojciech Leppert: Konferencja ma taki charakter bardzo szeroki, bo interdyscyplinarny bym powiedział, występują lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i inne osoby, bo wiemy, że opieka paliatywna to jest taka specyficzna dziedzina, w której ważną rolę odgrywa nie tylko lekarz i pielęgniarka, którzy są takimi podstawowymi członkami zespołu, ale też właśnie fizjoterapeuta i psycholog,  pracownik socjalny, kapelan, farmaceuta i wolontariusze, terapeuta zajęciowej, można by wymieniać tu bardzo dużo tych zawodów.

Dodaje prof. Leppert. W Częstochowie spotkali się przedstawiciele nauki i medycyny. Była wymiana wiedzy, doświadczeń i wyników badań:

Izabela Kaptacz: Opieka paliatywna w Polsce rozwijała się tak naprawdę oddolnie, od inicjatyw środowiska jako odpowiedź na potrzeby pacjentów nieuleczalnie chorych. I oczywiście można powiedzieć, że w Polsce mamy niesamowity potencjał ludzki do tego, aby tę opiekę realizować. Konferencja, podczas której się spotykamy, jest takim właśnie momentem, jest miejsce na to, aby ludzie z całej Polski, uczestnicy, mogli właśnie zdobywać nową wiedzę, uzupełniać ją, ale też poprzez spotkania, wymieniać się doświadczeniami i wzmacniać.

Podsumowuje Izabela Kaptacz, ze Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj