Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 6 już gotowa na 1 września, to ważna zmiana dla potrzebujących dzieci

Facebook Twitter

W nowym roku szkolnym rozpocznie działalność Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 6. Powstała z inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 przy ulicy Słowackiego.

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy gotowa

O przedłużenie działalności dla kończących edukację podopiecznych, zabiegali pedagodzy i rodzice uczniów:

Jolanta Domalewska-Krocz: W strukturze ośrodka dotychczas funkcjonowało przedszkole specjalne, Szkoła Podstawowa Specjalna numer 5, ośrodek, czyli tzw. internat zapewniający możliwość cało tygodniowego pobytu dzieci. A od września zostanie uruchomiona Szkoła Przysposobienia do Pracy numer 6, która umożliwi kontynuację nauki dla naszych uczniów. Uruchomienie tej szkoły to marzenie od wielu, wielu lat rodziców naszych dzieci, rodziców, całych rodzin, które uczestniczą w opiece i wychowaniu i rehabilitacji szeroko pojętej naszych uczniów.

To była bardzo potrzebna decyzja, która zapadła w mieście odnośnie utworzenia takiej placówki, mówi dyr. Jolanta Domalewska-Krocz, dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5. Dotychczas przy ul. Słowackiego w kameralnym otoczeniu funkcjonowało Przedszkole Specjalne oraz Szkoła Podstawowa Specjalna. Nowa szkoła będzie kontynuacją edukacji dla młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego:

Jolanta Domalewska-Krocz: My jesteśmy taką szczególną, specyficzną, specjalistyczną placówką, ponieważ zajmujemy się dziećmi najniżej funkcjonującymi, dziećmi z wieloma różnymi niepełnosprawnościami i dla takich dzieci brakowało rzeczywiście takiego miejsca, gdzie mogłyby już w sprawdzonych warunkach, z tymi samymi terapeutami kontynuować rehabilitację, rywalizację i edukację.

Sylwia Szmul: Kto śledzi historię naszej placówki i wie, że taki oddział został właśnie utworzony i doczyta, że tutaj chodzi np. o czwórkę dzieci, bo na razie jeden oddział się otwiera, może sobie pomyśli, o co takie wielkie halo, przecież to tylko czworo dzieci, to jest los czworga rodzin.

Dodają dyr. Jolanta Domalewska-Krocz oraz Sylwia Szmul – nauczyciel specjalny i terapeutka z częstochowskiej placówki. Uczniowie z niepełnosprawnościami mogą dzięki niej kierowani ku przyszłej pracy. Gotowe są już na wrzesień dwie nowe pracownie, czwórka pierwszych uczniów będzie korzystać m.in. z pracowni gospodarstwa domowego:

Sylwia Szmul: Zabezpieczając im byt tutaj, przedłużając możliwości pobytu w tej placówce, my oddziałujemy nie tylko na te dzieci, oddziałujemy na cały proces ich rodzin i tak naprawdę ze strony nas nauczycieli, nie mogę doczekać się, kiedy zobaczę tę radość tych rodziców, którzy przyjdą pierwszego września i przyprowadzają dzieci po to, żeby mogły kontynuować edukację, a my dalej jakby spełniać swoją misję pomagaj

Dodaje terapeutka Sylwia Szmul. Inicjatywa powstania szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy przyniesie ulgę rodzicom, zapewniając im większe poczucie bezpieczeństwa, argumentuje samorząd wprowadzane właśnie zmiany. Stosowne uchwały podjęli już częstochowscy radni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024