Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Michał Kowalski ultrawioślarzem, który „przepłynął” 100 km w ponad 9 godzin bez przerwy

Facebook Twitter

Częstochowski ultrawioślarz- Michał Kowalski dokonał wyjątkowego wyzwania. W wieku 51 lat pokonał dystans 100 km, wiosłując nieprzerwanie na ergometrze wioślarskim, przez 9 godzin 20 minut i 23 sekundy.

Michał Kowalski

Michał Kowalski ultrawioślarzem

Ten lokalny rekord sprawił, że pan Michał znalazł się na 22. miejscu w świecie:

Michał Kowalski: Chęć pokonania własnych słabości, przygotowanie się do treningu wioślarstwa halowego nawet na wodzie nie jest łatwe, osiem miesięcy mi to zajęło. Można przygotować się bardzo dobrze fizycznie, ale jeżeli mentalnie i psychicznie się człowiek nie przygotuje, to nie ma szans, żeby taki dystans pokonać, bo ten dystans można porównać do ultra biegu górskiego. Mnie nie chodziło, żeby bić jakiś rekord swój czasowy, ale żeby pokonać po prostu te 100 kilometrów.

Sezon wioślarski czy to na wodzie, czy w hali zaczyna się 1 maja i trwa do 30 kwietnia. W tym czasie wpisywane są wszystkie rekordy i rankingi. 100 tys. metrów to dystans „królewski” wioślarstwa halowego, przyznaje nasz rekordzista:

Michał Kowalski: Na początek był półmaraton, później był maraton i wiadomo, że chęci były większe, żeby coś zrobić. A taki królewski dystans, który jest uznawany w świecie wioślarskim, to jest 100 kilometrów, jeśli mówimy o kolarstwie halowym, to było 100 kilometrów wiosłowania non-stop, bez przerwy na toaletę. Miałem po prostu podawany bufet cały czas pod opieką mojego trenera, wsparcie, przygotowane wcześniej tempo, w jakim musiałem pokonywać, słabości zaczęły się po 78. kilometrze, wtedy była naprawdę niesamowita walka z głową i słabościami, no i z bólem i psychicznym i fizycznym.

Michał Kowalski

Według danych w tym sezonie, na całym świecie 100 km w tej dyscyplinie pokonało łącznie 36 osób, w różnych kategoriach wiekowych. W Polsce Michał Kowalski był jedyny…

Michał Kowalski: Oficjalnie w rankingu zrobiło to 36 osób. Ja z moim czasem jestem dwudziesty drugi, a pierwszy jestem w mojej kategorii wiekowej i wagowej. Dla przykładu obecnie w sezonie na dystansie maratonu zrobiło to 446 osób. Mało kto się porywa na to, bo naprawdę to jest cały czas przygotowań, organizm dostaje mocno w kość. Jeżeli serce wykaże, że jestem zdolny do czegoś więcej, to planujemy na grudzień następnego roku wiosłowanie przez całą dobę, a więc 24 godziny.

Z ultrawioślarzem z Częstochowy Michałem Kowalskim rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj