Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kulturalna pomoc dla Ukrainy – wirtualne cegiełki, warsztaty, koncerty i rezydencja dla ukraińskich artystów

Facebook Twitter

Jeszcze więcej działań pomocowych w częstochowskiej instytucji kultury na rzecz Ukrainy. Teatr im. A. Mickiewicza planuje artystyczne działania z ukraińskimi twórcami. Z myślą o nich ruszyła sprzedaż ,,biletów-cegiełek".

fot. facebook.com/Teatr-im-Adama-Mickiewicza-w-Częstochowie

Pozwalają wykupić dostęp dla widzów na wirtualną widownię, a zebrane środki trafią do Ukraińców zajmujących się kulturą i sztuką:

One nie uprawniają do wstępu, są rodzajem darowizny, która będzie w całości przeznaczona na pomoc głównie artystom, którzy uciekają przed zawieruchą wojenną, przed tragedią wojenną zza naszej wschodniej granicy. Podkreślam to, bo mamy wielu przyjaciół, kolegów Ukraińców, którzy żyją z nami, funkcjonują, od lat zasilają nasze zespoły artystyczne, filharmoniczne, śpiewacze, muzyczne. Oni już tutaj osiedli. My korzystamy z ich kontaktów. Natomiast ta pomoc służy nie im, tylko tym, którzy uciekają i są bez niczego w naszym kraju.

Jak informował nas Robert Dorosławski – dyrektor Teatru Adama Mickiewicza, miejska scena ma także bilety w promocyjnej cenie dla Ukraińców, którzy chcą skorzystać z kulturalnej oferty. Na razie nie są planowane odrębne spektakle w języku ukraińskim:

Nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień przygotować sztuk z przekładem na ukraiński, z napisami, bo to wszystko wymaga czasu i pewnych środków. Będziemy to wolniutko, sukcesywnie robić, natomiast działamy, gramy dużo, bo nadrabiamy czas pandemiczny. Nie zawsze mamy pełną widownię, bo ludzie są zajęci i nasze głowy są zajęte różnymi rzeczami, także tymi wiadomościami, które do nas dochodzą zza wschodniej granicy i nie jest to specjalnie radosny czas. Zdaję sobie z tego sprawę.

Wiele inicjatyw mają sami aktorzy, aktywnie w pomoc dla ukraińskich artystów włącza się cały zespół naszego teatru. Dalsze działania pomocowe na pewno będą u nas prowadzone w kolejnych tygodniach i miesiącach, zapewnia dyrekcja:

Chcemy wejść w taką inicjatywę, która powstała w Teatrze Śląskim w Katowicach. Jest to rezydencja dla kilkunastu osób – artystów z Ukrainy. Zostanie przygotowane duże widowisko interdyscyplinarne, które zamierzamy pokazywać na wszystkich naszych scenach tych teatrów na Śląsku, które się do tej akcji przyłączają. Myślimy też o warsztatach dla dzieci i młodzieży – w Częstochowie uchodźców też trochę będzie – żeby jakoś tych najmłodszych trochę oderwać od myślenia i zająć czymś. Myślimy też o koncercie zbudowanym wyłącznie z artystów ukraińskich. Może się to jeszcze uda do końca sezonu.

Planów jest wiele, sukcesywnie będą wdrażane jeszcze w tym sezonie

– zapowiadał Robert Dorosławski – dyr. Teatru im. Adama Mickiewicza.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024